REKLAMA

Różne karty do głosowania w wyborach?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (pt)/AT
  • 12 czerwca 2017 12:07
Różne karty do głosowania w wyborach? Ciągle nie wiadomo jak będziemy głosować w 2018 roku (fot. Anna Woźniak/Flickr)

Jest propozycja by w wyborach samorządowych 2018 można było zastosować różne wzory kart do głosowania - jednostronnie zadrukowaną kartę-płachtę oraz karty-broszury. Przyczyni się także do zmniejszenia liczby głosów nieważnych.

• Fundacja Batorego proponuje zastosowanie podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych dwóch różnych wzorów kart do głosowania.

• Badania przeprowadzone po wyborach 2014 wykazały, że jedną z przyczyn dużego wzrostu głosów nieważnych było zastosowanie karty zbroszurowanej.

• Żaden przepis prawa nie wyklucza zastosowanie rozwiązania proponowanego przez Fundację Batorego.

Badania przeprowadzone przez Fundację Batorego po wyborach 2014 wykazały, że jedną z przyczyn dużego wzrostu głosów nieważnych było zastosowanie karty zbroszurowanej. Aby ograniczyć pomyłki podczas głosowania zespół ekspertów Fundacji zarekomendował stosowanie w przyszłości kart-płacht. Specjaliści opracowali wzory „płachty” w poręcznym dla wyborców formacie A2.

Oszacowali, że taką kartę można zastosować w ponad 95 proc. okręgów. W pozostałych niespełna 5 proc. pozostawałoby użycie broszury.

Czytaj też: Są propozycje wzorów kart do głosowania

- Dopuszczenie do użytku różnych formatów karty oznacza, że zarówno logistyka czy akcja informacyjna staną się nieco bardziej skomplikowane niż w sytuacji, gdy wszędzie będzie obowiązywać broszura - mówi prof. Jacka Hamana, ale dodaje:

- Jednak nie będą to ani komplikacje szczególnie duże, ani nie będą to problemy nowe. W wyborach samorządowych i tak występuje wiele typów kart. W różnych miejscach w zależności od wielkości gminy, wyborcy głosują na różnych kartach do takich samych organów. Pod tym względem nic się nie zmieni.

Korzyści z zastosowania płachty

Zdaniem Fundacji Batorego korzyści z zastąpienia broszury przez płachtę to m.in.:

*niższe koszty druku;

*łatwiejsza i mniej narażona na błędy praca komisji obwodowych przy zliczaniu głosów;

*niższe koszty magazynowania (także po wyborach), gdyż płachty zajmują znacznie mniej miejsca.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • piszędrugiraz 2017-06-12 14:19:58
    Ja też uważam, że broszury jako karty do głosowania, to niewypał o czym przekonałem się biorąc regularnie udział w wyborach. Jednak uważam, że Fundacja Batorego, niech lepiej pilnuje interesów Sorosa i Springera w Polsce a odczepi się od Polskich spraw i Polaków.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA