REKLAMA

Rozpoczął się marsz KOD "Stop dewastacji Polski"

  • Autor: PAP/JS
  • 13 grudnia 2016 16:52
Rozpoczął się marsz KOD "Stop dewastacji Polski" Uczestnicy trzymają flagi biało-czerwone i unijne (fot. Arkadiusz Marchewka/twitter)

Uczestnicy marszu KOD "Stop dewastacji Polski" zgromadzili się po południu na rondzie de Gaulle'a, skąd o godz. 16.30 wyruszyli Alejami Jerozolimskimi na ul. Nowogrodzką pod siedzibę PiS.

Na rondzie de Gaulle'a zaplanowane są przemówienia lidera KOD Mateusza Kijowskiego oraz legendy Solidarności Władysława Frasyniuka.

Uczestnicy trzymają flagi biało-czerwone i unijne, niosą transparenty z hasłami: "Naszych praw nie oddamy, zabrane odbierzemy", "Obywatele solidarni w akcji", "Idę, żeby nie siedzieć", "Polscy bohaterowie nie ginęli za Polskę dla Polaków, walczyli za wolność naszą i waszą".

Do protestu dołączyli Obywatele RP, członkowie Protestu Kobiet i Inicjatywy Feministycznej.

Marsz ma dotrzeć pod siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej ok. godz. 18.30; tam dołączą do niego uczestnicy strajku obywatelskiego, który rozpoczyna się o godz. 17.00. Na miejscu zaplanowano przemówienia m.in. Mateusza Kijowskiego, Władysława Frasyniuka, prof. Moniki Płatek, Kazimiery Szczuki i prof. Stanisława Obirka.

Wcześniej pod Sejmem protestowało kilkadziesiąt osób związanych ze Stowarzyszeniem Solidarnie w Akcji oraz środowiskiem feministycznym skupionym wokół Protestu Kobiet. Manifestowali pod hasłem "Naszych praw nie oddamy, zabrane odbierzemy".

Jeden z organizatorów protestu, Wojciech Kinasiewicz mówił, że władza sukcesywnie ogranicza prawa obywateli. Zwracał uwagę na planowaną nowelizację ustawy o zgromadzeniach czy planowanych zmianach dotyczących wstępu dziennikarzy do budynku Sejmu. Wyjaśnił, że strajk organizowany jest w 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. "To, co się dziś dzieje nieodparcie przypomina ówczesne czasy" - mówił.

Uczestniczki protestu apelowały m.in. o to, aby Polska nie wycofywała podpisu pod Konwencją Antyprzemocową, zwracały uwagę na ograniczenia w dostępie do edukacji seksualnej, antykoncepcji, a także aborcji - nawet tej w dozwolonych prawem przypadkach - ze względu na nadużywanie klauzuli sumienia.

We wtorek 13 grudnia w całej Polsce odbywają się obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W Warszawie swój marsz organizuje m.in. Prawo i Sprawiedliwość.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • TVP ciągle łże 2016-12-13 17:00:07
    TVP powie żę były 2 osoby, włączając w to Frasyniuka i Kijowskiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA