REKLAMA

Rozpoczęła się msza pogrzebowa kard. Macharskiego

  • Autor: PAP/JS
  • 05 sierpnia 2016 11:23
Rozpoczęła się msza pogrzebowa kard. Macharskiego Uroczystości pogrzebowe odbywają się w Krakowie (fot.krakow.pl)

• Na placu przed Katedrą na Wawelu rozpoczęła się msza św. pogrzebowa kard. Franciszka Macharskiego.
• W uroczystości biorą udział najwyższe władze państwowe: prezydent Andrzej Duda z Małżonką, premier Beata Szydło, arcybiskupi i biskupi, a także najbliższa rodzona zmarłego i tłumy wiernych.

Wśród zgromadzonych są też liczni senatorowie, posłowie oraz władze województwa małopolskiego i miasta Krakowa.

Na wieku trumny kard. Macharskiego wyłożony został Ewangeliarz oraz infuła biskupia - znak urzędu pasterskiego, a oprócz tego także kielich i patenę mszalną oraz stułę. Mszy św. pogrzebowej przewodniczy następca Macharskiego na tronie metropolity krakowskiego, kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosi też homilię. Podczas uroczystości nie przewidziano przemówień ani składania kondolencji.

Po nabożeństwie trumna z ciałem kard. Macharskiego zostanie wniesiona do katedry przez księży z ostatniego rocznika, który on sam wyświęcił w 2005 r. Trumna zostanie położona na posadzce katedry przed konfesją św. Stanisława, a następnie po modlitwach, pokropieniu wodą święconą oraz posypaniu ziemią, pochowana w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją. Tradycja kościelna przewiduje, że miejsce pochówku biskupa znajduje się "In medio ecclesiae" czyli w środku świątyni - w miejscu, gdzie krzyżują się nawa główna i transept. Przewidziano, że sarkofag kard. Macharskiego stanie w pobliżu miejsca pochówku księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy.

Kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, zmarł we wtorek w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Miał 89 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA