REKLAMA

Rozpoczęło się posiedzenie rządu

  • Autor: PAP/JS
  • 21 czerwca 2016 12:44
Rozpoczęło się posiedzenie rządu Rząd zajmie się m.in. propozycją obniżenia z 19 do 15 proc. podatku CIT dla małych firm (fot. twitter/Kancelaria Premiera)

• We wtorek po godz. 12. rozpoczęło się posiedzenie Rady Ministrów.
• Rząd zajmie się m.in. propozycją obniżenia z 19 do 15 proc. podatku CIT dla małych firm oraz projektem rozporządzenia obejmującego ochroną przed wrogim przejęciem Grupę Azoty i KGHM Polska Miedź.

Projekt zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób pranych zakłada obniżenie z 19 do 15 proc. podatku CIT dla małych firm, czyli takich, których obroty roczne nie przekraczają wartości 1,2 mln euro.

Według projektu nowelizacji stawką tą mieliby być także objęci podatnicy rozpoczynający działalność, po spełnieniu określonych warunków. Deklarowanym przez MF, które przygotowało projekt, celem regulacji jest realizacja zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło. Ponadto w projekcie zaproponowano zmiany uszczelniające system podatkowy.

W ocenie skutków regulacji napisano m.in., że we Francji obniżona stawka podatku dla małych firm spełniających określone warunki wynosi 15 proc., a na Litwie tylko 5 proc.

Zdaniem MF w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów ogólne dochody sektora finansów publicznych wzrosną o 7 mln zł; co prawda obniżenie stawki podatkowej spowoduje uszczerbek dla finansów publicznych w wysokości 270 mln zł, ale uszczelnienie systemu powinno przynieść 277 mln zł.

Czytaj też: W sobotę w Radomiu wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

W porządku obrad znalazł się również projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie. Chodzi o objęcie specjalną ochroną przed wrogim przejęciem Grupy Azoty S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A., w których Skarb Państwa ma znaczące udziały.

Sporządzenie wykazu firm chronionych przed wrogim przejęciem przewiduje ustawa dot. ochrony strategicznych polskich spółek przed wrogimi przejęciami, która weszła w życie w październiku 2015 roku. Z ustawy wynika, że spółka może uzyskać status chronionej, jeśli prowadzi działalność w określonych jako kluczowe branżach, ma istotny udział w rynku, jej przejęcie rodzi poważne zagrożenie dla fundamentalnych interesów państwa oraz nie można zastosować innego, mniej restrykcyjnego środka ochrony.

Rada Ministrów zajmie się również projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego i Prawa o notariacie. Przewiduje on uzupełnienie zakresu dokumentów gromadzonych w elektronicznym rejestrze spadkowym o Europejskie Poświadczenia Spadkowe.

Rejestr spadkowy, czyli publiczny rejestr prowadzony przez Krajową Radę Notarialną, ma gromadzić informacje o sądowych postanowieniach stwierdzających nabycie spadku i wydawanych przez notariuszy aktach poświadczeniach dziedziczenia potwierdzających prawa do spadku. Uchwalone latem zeszłego roku przepisy wprowadzające ten prowadzony w systemie teleinformatycznym rejestr mają wejść w życie 8 września.

W ubiegłym roku dostosowano polskie prawo do unijnego rozporządzenia o Europejskim Poświadczeniu Spadkowym (EPS). EPS potwierdza dla spadkobiercy czy np. wykonawcy testamentu tytuł prawny do spadku, uznawany i wykonywany na jednolitych zasadach we wszystkich krajach członkowskich UE. Dokument ten pozwala w związku z tym na szybkie i skuteczne załatwienie transgranicznej sprawy spadkowej, gdyż jest on przeznaczony przede wszystkim na potrzeby wykazywania prawa do spadku za granicą.

EPS stał się kolejnym - obok postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i wydawanego przez notariuszy aktu poświadczenia dziedziczenia - dokumentem służącym wykazywaniu praw do spadku. W związku z tym - jak wskazano w uzasadnieniu projektu nowelizacji - również EPS powinien być objęty rejestrem, gdyż zwiększy to skuteczność poświadczeń wydawanych przez polskie sądy i polskich notariuszy.

Ponadto na wtorkowym posiedzeniu minister edukacji Anna Zalewska przedstawi rządowi informację dotyczącą ogólnopolskiej debaty oświatowej pod hasłem: "Uczeń-rodzic-nauczyciel. Dobra zmiana". W ramach zainaugurowanej w lutym przez MEN debaty pracują zespoły ekspertów oraz organizowane są wojewódzkie debaty z udziałem rodziców, uczniów i samorządowców, odbywają się też spotkania lokalne.

Debata ma zostać podsumowana 27 czerwca na konferencji w Toruniu. Wówczas minister edukacji ma przedstawić publicznie płynące z niej wnioski oraz propozycje zmian w oświacie.

Ministrowie rozpatrzą również projekt zmiany rozporządzenia ws. wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA