REKLAMA

Rozpoczęło się posiedzenie rządu

  • Autor: PAP/JS
  • 16 sierpnia 2016 12:53
Rozpoczęło się posiedzenie rządu We wtorek (16 sierpnia) po godz. 12 rozpoczęło się posiedzenie rządu (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• We wtorek (16 sierpnia) po godz. 12 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się projektem przewidującym wprowadzenie kar za stosowanie określenia "polskie obozy".
• Rada Ministrów ma też zająć się projektem zmian w ustawach określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej.

Na początku posiedzenia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przekazała na ręce premier Beaty Szydło Nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin (ELFAC) za wybitne osiągnięcia w sferze prowadzenia polityki prorodzinnej, w szczególności programu "Rodzina 500 Plus". Szefowa rządu podkreśliła, że jest to nagroda dla całej Rady Ministrów.

Szydło dziękowała osobom zaangażowanym we wdrażanie programu: ministrom, wojewodom, "kolegom i koleżankom z klubu parlamentarnego", samorządowcom. - Wszystkim państwu należą się ogromne podziękowania. To jest dla nas wszystkich wielka satysfakcja - zaznaczyła premier. Zaproponowała, by nagroda stała w sali posiedzeń rządu. - Byśmy zawsze, na każdym posiedzeniu patrząc na nią przypominali sobie i pamiętali o tym, że trzeba dotrzymywać deklaracji, które się składa - podkreśliła premier. Dodała, że projekty dla rodziny mają pierwszeństwo.

Rafalska odebrała nagrodę w imieniu polskiego rządu w zeszłym tygodniu podczas VIII Europejskiej Konferencji Dużych Rodzin w Rydze.

Wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów jest pierwszym po wakacyjnej trzytygodniowej przerwie.

Rząd zajmie się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji ustaw: o Instytucie Pamięci Narodowej i o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Według lutowej, pierwotnej wersji projektu, za użycie zwrotu miało grozić do 5 lat więzienia. Krytycznie odniósł się do tego jednak MSZ i Rządowe Centrum Legislacji.

Aktualny projekt zakłada wprowadzenie kar za stosowanie określenia "polskie obozy". Zgodnie z projektem do prawa karnego zostałoby wprowadzone nowe przestępstwo: "publicznego i wbrew faktom przypisywania Rzeczypospolitej Polskiej lub narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie".

Za popełnienie takiego czynu groziłaby grzywna lub do 3 lat więzienia. Taka sama kara ma grozić również temu, kto "w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Według uzasadnienia, takimi wypowiedziami byłoby np. "drastyczne minimalizowanie" zamiaru sprawców lub skali tych zbrodni. Według projektu, nie będzie przestępstwem popełnienie tego czynu "w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Zapisano ponadto, że nowy przepis będzie się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

Nowela wprowadza także zmiany w przepisach dotyczących dotowania zadań związanych z opieką nad grobami i cmentarzami wojennymi. Według nowelizacji zostanie doprecyzowany tryb przekazywania środków na opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi - od chwili wejścia ustawy minister kultury przejmie zadania likwidowanej na mocy noweli ustawy o IPN Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Projekt nowelizacji zakłada też przeniesienie prawa do nadawania medalu "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" na szefa resortu kultury.

Ministrowie omówią także we wtorek projekt zmian w niektórych ustawach określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej. Jest to inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, projekt zawiera "pakiet rozwiązań, mających na celu stworzenie bodźców dla działalności innowacyjnej, w szczególności poprzez ulgi podatkowe, ustabilizowanie finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych czy ułatwienia proceduralne".

Rząd rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiony przez ministra rolnictwa.

Projektowane przepisy ułatwiają umorzenie wierzytelności przez prezesa Agencji. Projekt m.in. zakłada, podwyższenie z 15 do 40 tys. kwoty, powyżej której do umorzenia wierzytelności wymagana jest zgoda ministra finansów; umożliwia prezesowi ARiMR umorzenia wierzytelności z urzędu w przypadku, gdy nie zostały one odzyskane w wyniku postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego; reguluje sposób dochodzenia kwot niezależnie lub nadmiernie pobranych; ułatwia odzyskanie należności ujętych w księdze dłużników ze środków unijnych.

Na wtorkowym posiedzeniu minister rolnictwa ma przedstawić informację dotycząca realizacji zadań w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Afrykański pomór świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne.

W Polsce stwierdzono 84 przypadki ASF u dzików i 3 ogniska u świń (łącznie dotyczyło to 16 sztuk trzody), wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźna dla ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA