REKLAMA

Rozpoczęło się posiedzenie rządu

  • Autor: PAP/JS
  • 01 marca 2016 12:45
Rozpoczęło się posiedzenie rządu Na rozpoczętym we wtorek po godz. 12. posiedzeniu rząd zajmie się projektem w sprawie zasad przyjmowania w Polsce obcych wojsk, w tym tzw. szpicy NATO (fot.: P. Tracz/KPRM/premier.gov.pl)

• Na rozpoczętym we wtorek po godz. 12. posiedzeniu rząd zajmie się projektem w sprawie zasad przyjmowania w Polsce obcych wojsk, w tym tzw. szpicy NATO.
• Omówi także propozycje dotyczące ułatwień w budowie sieci szerokopasmowych oraz podpisywania umów o pracę.
• W związku z udziałem premier Beaty Szydło w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie wtorkowe posiedzenie poprowadzi wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Rząd rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Polski oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium. Zmiany mają na celu ustanowienie podstawy prawnej do przyjęcia obcych wojsk, np. tzw. szpicy NATO, dla wzmocnienia polskich sił zbrojnych, zanim jeszcze formalnie rozpocznie się wojna.

Projekt przewiduje, że zgodę na pobyt wojsk obcych "w ramach wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych RP przez stronę wysyłającą" w operacjach wojskowych prowadzonych w Polsce w czasie pokoju będzie wydawał prezydent na wniosek rządu.

Ministrowie rozpatrzą też projekt zmian w Kodeksie pracy, który zakłada, że umowa o pracę ma mieć formę pisemną, a jeśli nie została tak zawarta pracownik przed podjęciem pracy musi otrzymać na piśmie potwierdzenie jej warunków. Projekt, który przygotował resort pracy, zakłada również, że pracownik musi być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej - obecnie ma być zapoznany przed rozpoczęciem pracy.

Obecnie zgodnie z Kodeksem umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu podjęcia pracy - czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. W ocenie PIP najczęściej jest to nieprawdziwa informacja i taki zapis służby pracodawcom do nielegalnego zatrudniania. Po zmianie, każdy pracujący będzie musiał mieć umowę na piśmie, albo na piśmie potwierdzone jej warunki, co będzie jednoznaczne dla służb kontrolujących zatrudnienie.

Rada Ministrów rozpatrzy też projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, który ma na celu ułatwienia w budowie sieci szerokopasmowych i innych inwestycjach telekomunikacyjnych.

W uzasadnieniu projektu przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji napisano, że ma on na celu pilne usunięcie najważniejszych barier administracyjnych i prawnych, blokujących inwestycje telekomunikacyjne oraz zabezpieczenie świadczenia usług użytkownikom końcowym, zwłaszcza szerokopasmowego dostępu do internetu i łączności bezprzewodowej. Chodzi m.in. o zapewnienie normalnych usług także przy wydarzeniach gromadzących bardzo licznych użytkowników, jak np. Światowe Dni Młodzieży w 2016 r.

Projektowana ustawa przewiduje środki, które mają na celu zmniejszenie kosztów prowadzenia robót budowlanych przy budowie sieci szerokopasmowych poprzez obowiązek koordynacji robót budowlanych i zapewnienie dostępu do już istniejących elementów infrastruktury technicznej.

W obecnym porządku posiedzenia rządu nie ma zapowiadanego wcześniej projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA