REKLAMA

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

  • Autor: PAP/JS
  • 05 lipca 2016 09:47
Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu Po godz. 9.00 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu (fot. twitter/Sejm)

• Po godz. 9.00 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu.
• W pierwszej kolejności posłowie rozpatrzą wniosek PO o wotum nieufności dla szefa MON Antoniego Macierewicza; na godz. 11.30 zaplanowano głosowanie w tej sprawie.
• Sejm zajmie się też projektem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Platforma, składając wniosek o odwołanie Macierewicza podkreślała, że "osłabia on pozycję tak ważnego resortu jakim jest Ministerstwo Obrony Narodowej, w efekcie obniżając w sposób oczywisty poczucie bezpieczeństwa obywateli". "Poprzez swoje decyzje i działania wykorzystuje MON do walki politycznej" - podkreśla PO.

W posiedzeniu Sejmu uczestniczy premier Beata Szydło oraz ministrowie. Szefowa rządu ma udzielić wsparcia ministrowie obrony. Komisja obrony narodowej, która zebrała się we wtorek rano rekomenduje Sejmowi odrzucenie wnioskiem

We wtorek posłowie będą kontynuowali prace nad nowymi przepisami dot. Trybunału Konstytucyjnego. Zostały one wypracowane przez podkomisję, a przed tygodniem zapoznawała się z nim sejmowa komisja sprawiedliwości, która przedstawi Sejmowi sprawozdanie ze swoich prac. Nowe przepisy są oparte na propozycji PiS, uznanej za "projekt bazowy". Podkomisja zajmowała się też projektami autorstwa PSL, Kukiz'15 oraz KOD, zgłoszonym jako obywatelski).

W ocenie posłów opozycji projekt dotyczących TK to paraliż i kneblowanie Trybunału. Zarzuty te odpiera PiS; przekonuje, że to dobry projekt, zachowujący zasady trójpodział i równowagę władz.

Zgodnie z projektem podkomisji pełen skład Trybunału to, co najmniej 11 sędziów. W tym składzie TK ma orzekać w sprawach o szczególnej zawiłości, m.in., gdy z wnioskiem o uznanie sprawy za zawiłą zwróci się prezydent, prokurator generalny, trzech sędziów TK lub skład z danej sprawy.

Na obecnym posiedzeniu posłowie zajmą się także sprawozdaniem komisji finansów publicznych dot. rządowego projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Posiedzenie komisji zaplanowano na wtorek rano. Projekt zakłada wprowadzenie dwóch stawek tego podatku - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Pod koniec czerwca Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Wniosek o odrzucenie projektu zgłosiły kluby PO i Nowoczesna; jak argumentowały, nowy podatek uderzy w polski handel, a nie w duże sieci zagraniczne.

W porządku obrad jest również sprawozdanie komisji polityki społecznej i rodziny o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, według którego minimalne godzinowe wynagrodzenie za pracy na umowę-zlecenie i dla samozatrudnionych miałoby od stycznia 2017 r. wynieść 12 zł. Stawka ta będzie waloryzowana co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Sejm zajmie się też sprawozdaniem komisji rolnictwa oraz komisji zdrowia na temat rządowego projektu ustawy antytytoniowej, który zakłada, że osoby poniżej 18 lat nie będą mogły kupić w sklepach nie tylko tradycyjnych wyrobów tytoniowych, ale także m.in. e-papierosów.

Projekt zakłada też ograniczenie miejsc palenia papierosów elektronicznych, analogicznie do obecnie obowiązującego zakazu palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych np. na przystankach, na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w placówkach oświatowych i obiektach sportowo-rekreacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA