REKLAMA

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Posłowie wysłuchają informacji o CZD

  • Autor: PAP/JS
  • 08 czerwca 2016 09:27
Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Posłowie wysłuchają informacji o CZD Sejm, który rozpoczął posiedzenie wysłucha informacji nt. sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka (fot. twitter/Sejm)

• Sejm, który rozpoczął posiedzenie wysłucha informacji nt. sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka.
• Posłowie zdecydują też, czy w porządku znajdą się projekty zmian w prawie dot. TK.
• Sejm będzie kontynuował pracę nad projektem ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

Rano klub Nowoczesnej wycofał swój wniosek o to, by Sejm na obecnym posiedzeniu zajął się zgłoszonym przez ten klub projektem nowej ustawy ws TK.

W związku z tym ma odbyć się głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obecnego posiedzenia trzech projektów zmian w prawie dot. TK autorstwa: PiS, PSL i obywatelskiego zgłoszonego przez KOD.

W Sejmie jest obecnie pięć projektów zmian w prawie dot. TK. Projekty nowych ustaw o TK złożyły kluby: PiS, Nowoczesna oraz KOD - jako obywatelski. Projekty nowelizacji ustawy o TK złożyły kluby Kukiz'15 oraz PSL.

Tylko projekt noweli autorstwa Kukiz'15 przeszedł już pierwsze czytanie - jeszcze w grudniu 2015 r. Kluby PiS i PSL od kilku dni zapowiadały, że będą chciałby, aby Sejm w tym tygodniu zajął się ich projektami.

Sejm wysłucha też informacji na temat sytuacji w Instytucie "Centrum Zdrowia Dziecka". Pielęgniarki 24 maja odeszły od łóżek pacjentów, twierdząc m.in., że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70 i nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. Spór zbiorowy pielęgniarek z dyrekcją CZD trwa od grudnia 2014 r.

Posłowie będą również kontynuowali pracę nad rządowym projektem ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Podstawowym celem projektowanej ustawy - jak uzasadnia rząd - ma być podniesienie efektywności działania polskiego systemu antyterrorystycznego, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Ma doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb i doprecyzować zasady współpracy między nimi. Ma też zapewnić możliwość skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia.

Posłowie będą również pracować nad przedstawionym przez prezydenta projektem nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. W prezydenckim projekcie proponuje się zmianę artykułu, regulującego kwestię wpływu świadczeń z programu 500 plus na istnienie i zakres obowiązku alimentacyjnego. "Zmiana polega na wyraźnym wskazaniu, że świadczenie wychowawcze oraz będący jego odpowiednikiem dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego, nie wpływają na zakres obowiązku alimentacyjnego" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada uszczelnienie poboru podatku VAT, przede wszystkim w związku z obrotem paliwami ciekłymi. Resort finansów szacuje, że budżet zyska na tym rozwiązaniu ok. 2,5 mld zł rocznie.

Posłowie będą również kontynuowali pracę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, który przewiduje m.in. usunięcie barier administracyjnych i prawnych w procesie inżynieryjno-budowlanym przy budowie sieci szerokopasmowych, a także przyspieszenie i obniżenie kosztów budowy szybkich sieci telekomunikacyjnych.

Kolejnym punktem porządku jest kontynuacja prac nad rządowym projektem ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Projekt zakłada, że pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych.

Sejm zajmie się również rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który zakłada, że obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany, a maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego.

W środowym bloku głosowań posłowie zdecydują też o uzupełnienie porządku dziennego o punkty dotyczące: informacji rządu w sprawie przebiegu oraz wyników negocjacji polsko-rosyjskich w prawie zezwoleń na przewozy w transporcie samochodowym na terenie Federacji Rosyjskiej, a także informacji premiera w sprawie audytów przeprowadzanych w policji, stosowania podsłuchów, informacji z działań związanych z powołaniem i odwołaniem Komendanta Głównego Policji, a także roli w tych kwestiach ministra spraw wewnętrznych.

Ślubowanie poselskie złoży też Grzegorz Raczak. Zastąpi on Andrzeja Jaworskiego, który przestał być posłem w związku z wyborem do zarządu PZU SA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA