REKLAMA

Rozpoczęło się posiedzenie Senatu

  • Autor: PAP/JS
  • 12 lutego 2016 13:33
Rozpoczęło się posiedzenie Senatu Po godz. 13.00 rozpoczęło się posiedzenie Senatu, który zajmie się m.in. ustawą wprowadzającą program "Rodzina 500 plus" (fot. facebook.com/Senat RP)

· Po godz. 13.00 rozpoczęło się posiedzenie Senatu, który zajmie się m.in. ustawą wprowadzającą program "Rodzina 500 plus".
· Ustawę - dzięki której rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a mniej zamożne również na pierwsze - Sejm uchwalił w czwartek, 11 lutego.
· Pierwotnie ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci miała być jedynym punktem posiedzenia Senatu, porządek obrad został jednak uzupełniony o nowelizację ustawy o działach.

Posiedzenie Senatu zaplanowane jest na jeden dzień. Jednak marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował na briefingu przed rozpoczęciem obrad, że jeśli w piątek, 12 lutego, senatorowie nie zakończą prac - a posiedzenie planowane jest do godz. 22 -będą je kontynuować w sobotę, 13 lutego.

Jak dodał, ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus" jest bardzo ważna; Karczewski nazwał ją pierwszym, a zarazem wielkim krokiem na drodze do poprawy fatalnej sytuacji demograficznej naszego kraju.

Pytany, dlaczego parlament pracuje nad ustawą w takim tempie (we wtorek prace rozpoczął Sejm, w czwartek została uchwalona, w piątek zajmuje się nią Senat), Karczewski powiedział, że chodzi o to, by dać samorządom czas na dobre przygotowanie się do wdrożenia programu 500 plus.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W zeszłym tygodniu przyjął go rząd i tego samego dnia został złożony w Sejmie. Sejm rozpoczął nad nim prace we wtorek, w czwartek ustawa została uchwalona.

Ustawa zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Program ma ruszyć w kwietniu. Wnioski należy składać w gminach, raz do roku.

Senat rozpatrzy też nowelizację ustawy o działach; przewiduje ona, że od 1 kwietnia br. pod nadzór ministra energii mają trafić spółki energetyczne; od 1 lipca br. - spółki paliwowe: m.in. PKN Orlen, Lotos i PGNiG.

Nowela wprowadza zmiany w 26 ustawach, m.in. w Prawie energetycznym, Prawie o ruchu drogowym, Prawie atomowym, Prawie ochrony środowiska, ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, ustawie o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki, ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, o biokomponentach i biopaliwach ciekłych czy też ustawie o zarządzaniu kryzysowym.

Nowelizacja spowoduje, że od 1 kwietnia br. resort energii przejmie od ministerstwa skarbu państwa nadzór nad spółkami energetycznymi; Polską Grupą Energetyczną, Tauronem, Eneą i Energą, będzie sprawować także nadzór nad TF Silesia, Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica i ich spółkami zależnymi.

Resort ma też mieć również uprawnienia w stosunku do przedsiębiorstw górniczych, (z wyjątkiem Lubelskiego Węgla "Bogdanka"), spółek zależnych od tych przedsiębiorstw, CZW "Węglozbyt", "Węglokoks" w Katowicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz ich spółek zależnych. Szef resortu energii ma przejąć także uprawnienia w stosunku do kopalni soli Bochni i Wieliczce. Podlegać mu będzie też Wyższy Urząd Górniczy.

Z kolei Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, przejmie uprawnienia skarbu państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatora systemu przesyłowego gazu i PERN Przyjaźń

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA