REKLAMA

Rozpoczęły się wybory prezydenckie na Cyprze

 • Autor: wnp.pl PAP/PS
 • 28 stycznia 2018 08:44
Rozpoczęły się wybory prezydenckie na Cyprze Największe szanse na zwycięstwo, choć raczej w drugiej turze, ma obecny prezydent Anastasiadis. Fot. Mat. pras.

Dziś o godz. godz. 7 lokalnego czasu miejscowego (godz. 6 czasu polskiego) rozpoczęły się wybory prezydenckie na Cyprze. Największe szanse na zwycięstwo ma dotychczasowy szef państwa Nikos Anastasiadis, choć prawdopodobnie nastąpi to nie dziś, lecz w drugiej turze.

Konserwatywny, 71-letni polityk, który obiecuje wznowienie negocjacji na temat zjednoczenia wyspy, podzielonej od 40 lat i według ostatnich sondaży może liczyć na 30 proc. głosów. Do zwycięstwa w pierwszej turze potrzebowałby ponad 50 proc. głosów i dlatego najpewniej potrzebna będzie dogrywka, zaplanowana na 4 lutego.

Wielką niewiadomą niedzielnego głosowania jest to, z którym z pozostałych ośmiu kandydatów zmierzy się w drugiej turze z Anastasiadisem.

Analitycy wskazują na dwie postaci: Stavrosa Malasa, wspieranego przez komunistyczną Postępową Partię Ludu Pracującego (AKEL), genetyka z wykształcenia oraz na Nikosa Papadopulosa, szefowi niewielkiej centrowej nacjonalistycznej Partii Demokratycznej (Diko). Wśród atutów wymienia się jego stanowcze podejście do rozmów pokojowych o zjednoczeniu wyspy oraz to, że jest synem byłego szefa państwa Tasosa Papadopulosa, Nikos Papadopulos

Nikos Papadopulos oskarżał Anastasiadisa o zbyt duże ustępstwa. Jego ojciec w 2004 roku przewodził Grekom cypryjskim, którzy sprzeciwiali się ONZ-owskiemu planowi zjednoczenia wyspy. Większość Turków cypryjskich poparła ten plan.

Natomiast za jak najszybszym powrotem do stołu negocjacyjnego jest Malas, który już raz przegrał z Anastasiadisem w dogrywce w 2013 roku.

Rozmowy dotyczące zjednoczenia Cypru, które toczyły się w Szwajcarii pod egidą ONZ, załamały się w lipcu ub.r. Powodem był brak porozumienia w sprawie przyszłej roli, jaką Turcja miałaby odrywać na wyspie.

Według agencji AFP, dowodem świadczącym o niewielkim zainteresowaniu Cypryjczyków kampanią przed wyborami był fakt, że jedyną debatę telewizyjną głównych kandydatów obejrzało tylko 9 proc. obywateli.

Oprócz tematu rozmów pokojowych kampanię zdominowało też odrodzenie gospodarcze kraju po kryzysie finansowym z 2013 roku. Po tych wydarzeniach sytuacja gospodarcza się poprawiła, m.in. dzięki boomowi w sektorze turystycznym i rekordowym wynikom tej branży w 2017 roku.

Ekonomistka z firmy konsultingowej Sapienta Economics Fiona Mullen uważa jednak, że "ożywienie jest względne". Chociaż gospodarka rozwija się w szybkim tempie, to wciąż znajduje się poniżej poziomu z 2012 roku.

Z danych Eurostatu wynika, że pod koniec 2017 roku stopa bezrobocia na Cyprze wynosiła 11 proc., co plasowało kraj na trzecim miejscu wśród państw UE z najwyższymi wskaźnikami bezrobocia. Bez pracy pozostaje 25 proc. młodych Cypryjczyków.

Podział Cypru na zamieszkaną przez Greków cypryjskich Republikę Cypru i nieuznawaną przez społeczność międzynarodową Republikę Turecką Cypru Północnego (RTPC), zamieszkaną przez Turków cypryjskich, nastąpił w 1974 roku.

Był to skutek interwencji armii tureckiej w odpowiedzi na zamach stanu przeprowadzony przez greckich nacjonalistów z Cypru. Na północy kraju do dziś stacjonują wojska tureckie.

 

Potwierdzone wstępne wyniki – Zeman zostaje na drugą kadencję

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA