REKLAMA

RP bezpieczna; nie ma Polaków wśród ofiar; kondolencje Dudy i Szydło

 • Autor: AS/PAP
 • 14 listopada 2015 07:55
RP bezpieczna; nie ma Polaków wśród ofiar; kondolencje Dudy i Szydło (fot. premier.gov.pl)

Po zamachach we Francji nie ma zagrożenia w Polsce - zapewnił koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki i ABW. Wg MSZ wśród ofiar ataku terrorystycznego nie ma Polaków. Kondolencje złożyli prezydent Andrzej Duda i desygnowana na premiera Beata Szydło.

Do zamachów terrorystycznych doszło w piątek wieczorem w kilku różnych miejscach Paryża. W związku z atakami prezydent Francji Francois Hollande ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju. W zamachach zginęło ponad 120 osób; przeszło 200 zostało rannych, 80 z nich jest w stanie ciężkim.

Obecnie nie mamy informacji, by wśród ofiar zamachów byli obywatele RP - podało MSZ. Resort apeluje do Polaków w Paryżu i całej Francji o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o ścisłe respektowanie zaleceń miejscowych władz w związku ze stanem wyjątkowym.

ABW otrzymało tajny raport

Po atakach w Paryżu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała od francuskich służb specjalnych tajny raport, z którego wynika, że obecnie nie ma żadnego zagrożenia terrorystycznego dla Polski - poinformował w sobotę PAP rzecznik ABW Maciej Karczyński.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z Francuzami. Dostaliśmy od nich tajny raport. Mogę powiedzieć tylko tyle, że nie wynikają z niego żadne przesłanki mówiące o jakimkolwiek zagrożeniu dla Polski w tej chwili" - powiedział. Podkreślił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Centrum Antyterrorystyczne ABW.

Prezydent Andrzej Duda przekazał wyrazy współczucia dla Francuzów, zwłaszcza rodzin, które straciły najbliższych w zamachach w Paryżu. "Jesteśmy z Wami myślą, żalem i modlitwą" - napisał prezydent.

Także desygnowana na premiera Beata Szydło złożyła kondolencje narodowi francuskiemu. "W tych chwilach musimy być razem!" – podkreśliła.

Ustępujący wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak napisał na Twitterze: "Z bólem i solidarnością z Francuzami przyjmujemy wiadomości z Paryża". Jak zapewnił, nasze służby z uwagą śledzą wszystkie doniesienia.

Kondolencje bliskim ofiar i wyrazy solidarności ze społeczeństwem oraz władzami Francji złożyło również MSZ.

Przed ambasadą Francji w Warszawie, mimo deszczowej pogody, zapłonęły znicze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Teodor 2015-11-14 11:23:47
  Dlaczego nie ma zlotu przywódców unijnych? Poprzednio, chyba już na drugi dzień demonstrowali swoje poparcie i zadowolenie z jedności i udanej akcji propagandowej dla celów globalizacji. Francja pozamykała granice, a przecież powinna je otworzyć jeszcze szerzej, żeby pokazać że nic nie powstrzyma prowadzonej, światowej polityki. Może ofiar było za dużo? A gdzie były tzw służby francuskie, z którymi, między innymi, chce współpracować polska ABW? Nie potrafili obronić swojego kraju, a nam pomogą? Dalej żyjemy w świecie propagandy na użytek, chyba wewnętrznego wroga, bo w głowie się nie mieści żeby wygłaszać propagandowe komunikaty. Jesteśmy silni, zwarci i gotowi. Czuwaj.
 • Teodor 2015-11-14 11:07:05
  Po dotychczasowych osiągnięciach tego Pana, jego oświadczenia, nie są nic warte. Najwyższy czas zmienić te wszystkie, niby służby i odsunąć ich od prywatnych interesów. Już słyszymy te opowieści, że w tak napiętej sytuacji spowodowanej terroryzmem, wojną na Ukrainie i zapędami Putina, jest to bardzo niebezpieczne i pozbawi Polskę ochrony. Pytam się, jakiej ochrony? Takiej jakie Polska i Polacy mieli od Was przez osiem lat, za byłych rządów? Polska penetrowana jest przez byłe służby postkomunistyczne i aktualne, z całej Europy i świata. Potrafiliście złapać jednego, którego trzymaliście w zapasie i na wyraźne polityczne zamówienie, a dla reszty, hulaj dusza. A, ilu agentów na wysokich stanowiskach państwowych, wykryliście? A, w organizacjach pozarządowych i różnego rodzaju fundacjach? Żadnego. Więc niech Pan nie opowiada bajek o braku zagrożeń.
 • koral 2015-11-14 09:48:17
  Czy pan Biernacki wierzy w swoje brednie, czy sądzi że naiwność Polaków jest tak wielka, iż w te kłamstwa uwierzy? Nie, panie Biernacki. Polacy to Naród logiczny,mądry i przezorny. Potrafi wyciągać wnioski z wydarzeń i wiązać je w logiczną całość. To nie przypadek, bo w polityce i tych wydarzeniach przypadków nie ma.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA