REKLAMA

RPD przedstawił Senatowi sprawozdanie z działalności za 2016 r.

  • Autor: PAP/GP
  • 27 lipca 2017 10:40
RPD przedstawił Senatowi sprawozdanie z działalności za 2016 r. Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka (RPD) ( fot.: wikimedia.org/CC)

Utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów, bezdomność, dyskryminacja dzieci niepełnosprawnych i zażywanie dopalaczy - to niektóre z problemów dzieci, o których mówił rzecznik praw dziecka Marek Michalak, przedstawiając w czwartek (27 lipca) w Senacie sprawozdanie ze swojej działalności.

Rzecznik przedstawił Senatowi informację o swojej działalności i uwagi o stanie przestrzegania praw dziecka w 2016 roku.

W zeszłym roku do rzecznika wpłynęło łącznie 46 tys. 213 spraw - to ponad 4,5 razy więcej niż w 2008 r., gdy Michalak objął urząd.

Rzecznik skierował do ministerstw, organów państwa i instytucji 154 wystąpienia generalne o podjęcie działań na rzecz dzieci. Na prawach przysługujących prokuratorowi brał udział w 295 postępowaniach przed sądami.

Łącznie w 2016 r. RPD przeprowadził 217 kontroli, m.in. w placówkach pieczy zastępczej, szkołach, szpitalach i miejscach wypoczynku dzieci.

Po informacji ministerstwa sprawiedliwości o 61 przypadkach umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej jedynie z powodu biedy rodziny, rzecznik skontrolował akty sądowe tych spraw. Michalak wskazywał, że analiza wskazanych przez MS akt sądowych w żadnej ze spraw nie potwierdziła, aby ubóstwo rodziców było wyłącznym powodem umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.

W przedstawionej informacji RPD zwracał uwagę na stosowanie w ośrodkach wychowawczych kar, które naruszają godność dziecka i jego prawa. Wśród takich kar wymienił m.in. wielogodzinny zakaz opuszczania pokoju, zmuszanie do uciążliwych prac porządkowych oraz ograniczanie rozmów telefonicznych do 10 minut dziennie.

Michalak powiedział, że o szczepieniach powinni się wypowiadać specjaliści w tej dziedzinie. Podkreślił, że nigdy nie namawiał do ograniczania władzy rodzicielskiej osób, które nie szczepią dzieci.

- Jest też problem z dostępnością do opieki psychiatrycznej. Psychiatria jest w zapaści - powiedział Michalak.

RPD zwrócił uwagę, że wciąż występują problemy m.in. z dostępnością do lekarzy specjalistów i nowoczesnego leczenia, opieką medyczną podczas porodu, szczepień ochronnych, korzystaniem przez dzieci z solariów, zażywaniem substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, brakiem biegłych na etapie postępowań sądowych od orzeczeń wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA