REKLAMA

Ruszają prace Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego w Polsce

  • Autor: PAP/GP
  • 10 marca 2016 17:24
Ruszają prace Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego w Polsce Komisja Wenecka Rady Europy, zgodnie z nazwą obraduje we włoskim mieście nad Adriatykiem. (fot.:pixabay.com)

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, rozpoczyna w czwartek w Wenecji prace nad opinią na temat polskiej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Najpierw projektem opinii zajmą się podkomisje ds. sprawiedliwości społecznej i prawa międzynarodowego.

Po pierwszej, mającej trwać godzinę dyskusji na wspólnym posiedzeniu dwóch podkomisji w czwartek, nie należy oczekiwać żadnych informacji - poinformowano w Radzie Europy.

Przedmiotem dyskusji będzie projekt opinii, sporządzony na podstawie komentarzy sześciu sprawozdawców KW z Czech, USA, Austrii, Malty, Belgii i Finlandii po lutowej wizycie jej delegacji w Warszawie.

Czwartkowe spotkanie dwóch podkomisji KW ma charakter wstępny. Poprzedzi ono rozpoczynające się w piątek dwudniowe posiedzenie plenarne organu RE, którego pełna nazwa brzmi Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo. To w trakcie tych obrad ma zostać przyjęta i następnie opublikowana opinia na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z grudnia zeszłego roku.

Przeczytaj: W Brukseli polska delegacja o kryzysie migracyjnym

Na kilkanaście dni przed obradami projekt opinii, zawierający wiele krytycznych uwag na temat nowelizacji ustawy, został wysłany do polskiego MSZ oraz do członków Komisji Weneckiej i 60 krajów, które oni reprezentują. Członkowie KW otrzymali go po to, by móc się z nim wcześniej zapoznać i przygotować się do posiedzenia. Polski rząd przygotował zaś odpowiedź do projektu opinii.

Komisja Wenecka zbierze się na 106. posiedzeniu plenarnym w piątek rano w średniowiecznym kompleksie architektonicznym Scuola Grande di San Giovanni Evangelista.

Wniosek z Polski o przedstawienie opinii, złożony przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, jest jedną z wielu spraw z różnych krajów, które będą rozpatrywane przez gremium, zbierające się co kilka miesięcy. Szefa MSZ nie ma w składzie 9-osobowej delegacji.

Rzecznik Rady Europy podał, że oczekiwany jest sekretarz stanu w MSZ Konrad Szymański, a także wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, senator Michał Seweryński, poseł Stanisław Piotrowicz, stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy w Strasburgu Janusz Stańczyk, Andrzej Misztal - dyrektor departamentu prawno-traktatowego w MSZ oraz jego przedstawiciel Sławomir Majszyk i profesor Bogusław Banaszak.

Przeczytaj: BOR o incydencie na A4

Strona polska zabiegała o przełożenie debaty na czerwiec w związku z wyciekiem projektu opinii. Komisja Wenecka wniosek ten oddaliła. Wyrażono przy tym ubolewanie z powodu ujawnienia poufnego dokumentu, co nazwane zostało "niefortunnym zdarzeniem".

Według planu dyskusja nad projektem opinii i jej przyjęcie odbędą się wczesnym popołudniem w piątek. Jednak rzecznik Rady Europy zastrzegł, że z powodu możliwości dodania poprawek oraz nieznanego dokładnie godzinowego planu dyskusji publikacja opinii Komisji Weneckiej oczekiwana jest w piątek pod wieczór lub w sobotę rano.

Wśród około 80 uczestników sesji będzie dwoje zasiadających w KW delegatów z Polski: była premier Hanna Suchocka, jako pierwsza wiceprzewodnicząca, oraz wykładowca z Uniwersytetu Gdańskiego Krzysztof Drzewicki.

Posiedzeniu przewodniczyć będzie szef KW profesor Gianni Buquicchio, wcześniej urzędnik organów Rady Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA