REKLAMA

Ryszard Petru: Budżet przyjęty nielegalnie, kontynuujemy protest w sali sejmowej

 • Autor: PAP/MN
 • 22 grudnia 2016 14:10
Ryszard Petru: Budżet przyjęty nielegalnie, kontynuujemy protest w sali sejmowej Petru mówi, że ze strony rządzących nie widzi jakiejkolwiek próby propozycji wyjścia z tego konfliktu. (fot. twitter)

• W miniony piątek budżet na 2017 r. został przyjęty w sposób nielegalny - mówi Ryszard Petru.
• Zapowiada, że Nowoczesna będzie kontynuowała protest na sali sejmowej do 11 stycznia.
• Jak dodał, Nowoczesna będzie trwać na posterunku z hasłem: "budżet musi być legalny".

W ostatni piątek posłowie opozycji z PO oraz Nowoczesnej zablokowali mównicę sejmową, w reakcji na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie z obrad jednego z posłów PO. Od tego czasu grupa posłów z PO i Nowoczesnej stale pozostaje na sali plenarnej Sejmu.

"Nowoczesna będzie kontynuowała protest na sali sejmowej ze względu na to, że przyjęty w zeszły piątek budżet został przyjęty w sposób nielegalny" - powiedział Petru w czwartek podczas briefingu w Sejmie.

Jak zaznaczył dla polityków Nowoczesnej nie jest to decyzja "przyjemna, bo jest to okres świąt". "Uważamy jednak, że bez tego typu protestu nie będzie możliwe przywrócenie ładu i porządku w Polsce. Jeżeli zgodzilibyśmy się na takie metody, to w przyszłości można każdą ustawę niezgodną z prawem przyjąć w ten sposób, że wyklucza się posłów i przenosi się do Sali Kolumnowej dalsze obrady Sejmu nie zapraszając przedstawicieli opozycji, co miało miejsce w ten piątek" - powiedział.

Petru dodał, że ze strony rządzących nie widzi jakiejkolwiek próby propozycji wyjścia z tego konfliktu. Jak podkreślił, w czwartek wyszły na jaw kolejne przykłady "nielegalności piątkowego posiedzenia".

Czytaj też: Bielan: Opozycja łamie regulamin Sejmu w sposób radykalny

"To skandaliczne jest, że dwójka posłów, która była wpisana jako sekretarze byli wpisani bez ich wiedzy. To pokazuje, że tego dnia marszałek Marek Kuchciński popełnił przestępstwo i on doskonale o tym wie" - stwierdził Petru.

"Nie ma innej możliwości, jak domaganie się legalnego budżetu, dlatego Nowoczesna będzie nadal protestować. Będziemy protestować do 11 stycznia; nie ma możliwości zawieszenia protestu na święta, bo jak wyjdziemy z tej sali, to już nas do niej nie wpuszczą" - powiedział Petru.

"Będziemy trwać na posterunku z hasłem: budżet musi być legalny" - dodał szef Nowoczesnej.

11 stycznia rozpocząć ma się posiedzenie Sejmu, również Senat ma w tym dniu rozpocząć posiedzenie, na którym - zgodnie z dotychczasowymi planami - ma zająć się ustawą budżetową na 2017 r.

W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali mównicę sejmową, w reakcji na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie z obrad jednego z posłów PO. Obrady zostały wznowione przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. W głosowaniach udział wzięli przede wszystkim posłowie PiS oraz dwóch posłów klubu Kukiz'15. Zdaniem opozycji, przeprowadzone w ten sposób głosowania są nielegalne. PiS zapewniało, że nie doszło tu do złamania prawa, a przestępstwo popełniła opozycja, blokując mównicę.

Czytaj też: Posłowie będą kontynuować protest w Sejmie przez święta?

W czwartek poseł PSL Krystian Jarubas oraz posłanka Kukiz'15 Elżbieta Borowska oświadczyli, że nie brali udział w piątkowych głosowaniach w Sali Kolumnowej i nie liczyli głosów. Oboje zostali wymienieni w piątek przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wśród posłów-sekretarzy powołanych do liczenia głosów. Marszałek Kuchciński oświadczył w czwartek we wpisie na Twitterze, że "głosy w Sali Kolumnowej podczas 33. posiedzenia Sejmu były liczone przez ośmiu posłów sekretarzy; dwóch do tego wyznaczonych się nie stawiło".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Leon 2016-12-27 01:53:51
  OPŁACANY Petru inaczej ""SZEŚCIU KRÓLI"!!! Kto Ci płaci i komu służysz,bo wiesz że u ciebie nie ma nic za darmo,a i Alimenciarza tez musisz OPŁACIĆ!???
 • Krzysztof Kornatowicz 2016-12-23 09:07:56
  Szemrany Petru nadaje - żenada ! Dość tego pajacowania ! Właśnie przez takich cymbałów brzmiących jak Petru - WYBORY POWINNY BYĆ JAWNE ! Kto wybiera cymbałów do rządu, ten powinien płacić przez 4 lata jakieś ustawowo wprowadzone niewielkie, ale męczące kary ( np. 50 zł ) , które byłyby przekazywane na konta dla tych, którzy głosowali przeciw wyborowi cymbałów ( PO, Nowoczesna.P i ta cała banda czworga ) . W ten prosty sposób durni wyborcy mafii POlitycznej PO i Nowoczesnej.PO mieliby bankowy dowód potwierdzający ich głupotę, a tak - chodzą po ulicach w aureoli "opozycji". Po zaledwie kilku latach głosujący obywatele ( wybory wolne, bez przymusu ), którzy wybrali nam kanalie do rządów, baczniej przyglądaliby się swoim wyborom i kolejny raz bardzo trudno byłoby ich uwieść przekazami sprostytuowanych mediów, że " ładny, że jeszcze nie rządził ) . Chyba nie bardzo składnie poszedł mi dziś ten wywód i nie bardzo wiem , o co mi chodzi, ALE WIEM, ŻE CHODZI MI BARDZO MOCNO ! Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie Wyrugowani.pl )
 • krystyna 2016-12-22 16:00:35
  Dobrze ze beda poslowie swietowac w sejmie;;ODSIEDZA TE GODZINY KIEDY NIE BYLI OBECNI> ZYCZENIA NA SWIETA? ZYCZYMY IM ZEBY ZMADRZELI ZEBY DOSZLI DO WNIOSKU ZE POLACY JUZ ZADECYDOWALI I TAK MA BYC ::PO I NOWOCZESNA RAZEM Z OGONAMI PRECZ DO NIEMIEC,,ZOBACZYMY NA CO NIEMCY BY WAM POZWOLILI PA OSZOLOMY I BURAKI
 • KRYSTYNA 2016-12-22 15:16:41
  Obie te partie to po prostu oszolomy ktorym zalezy na obaleniu rzadu i kazdy powod bedzie dobry byle mozna robic burdy juz nie poprzemy zadnej z nich i chocby za to co robia PISowi rosnie i bedzie roslo =nie pomoga faszysci ani ich potomstwo Polska jest nasza a on niech zmienia kraj my ich nie chcemy napewno= zrozumielismy duzo przez te 8 lat
 • krystyna 2016-12-22 15:03:05
  dosc juz tego petru i kijowskiego pacholkow tuska= czas znalesc na nich paragraf zepsuli swieta prawym Polakom wprowadzili nerwowosc i niepewnosc teraz musza przegrac wybory tak zeby ich dzikie sminie komorowskiego ogladaly;A komorowski pod sad za namawianie do przesladowania poslow to ma byc prezydeny? gorszy cham od walesy(celowo z malej litery)
 • TenSam 2016-12-22 14:58:44
  Złodzieju frankowy nikt cie nie słucha.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA