REKLAMA

Ryszard Petru chce wyjaśnień od Kaczyńskiego. Ryszard Terlecki precyzuje stanowisko PiS wobec Unii Europejskiej

 • Autor: PAP/GP
 • 20 stycznia 2016 12:24
Ryszard Petru chce wyjaśnień od Kaczyńskiego. Ryszard Terlecki precyzuje stanowisko PiS wobec Unii Europejskiej Ryszard Petru podejżewa, że Jarosław Kaczyński chce wyprowadzić Polskę z instytucji europejskich. (fot.twitter.com/_Nowoczesna)

· Ryszard Petru chce wyjaśnień, czy PiS dąży do wystąpienia Polski z UE.
· Na te zarzuty odpowiada szef klubu PiS w sejmie Ryszard Terlecki - Mamy tylko swój pogląd na to, jak powinna wyglądać UE.

- Przyszedł czas na to, by prezes PiS Jarosław Kaczyński oficjalnie zadeklarował, że nie jest jego celem, aby Polska opuściła UE - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Polska nie chce wyjść z UE, ale mamy swój pogląd na funkcjonowanie Unii - odpowiada szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

- Polska nie chce wyjść z Unii Europejskiej. Mamy tylko swój pogląd na to, jak powinna wyglądać i działać Unia Europejska; to jest temat, który się nieustannie pojawia, a w ostatnich czasach częściej niż dawniej, na forum instytucji europejskich. Trzeba o tym rozmawiać, działając na rzecz ulepszenia i poprawienia jakości pracy Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej - powiedział w środę Terlecki.

Szef klubu PiS ocenił też, że wystąpienie premier Beaty Szydło we wtorkowej w Parlamencie Europejskim było świetne.

- Odnieśliśmy duży sukces w kraju, bo jednak Europa jest średnio zainteresowana (sytuacją w Polsce), poza paroma politykami - ocenił szef klubu PiS.

Z kolei Petru ocenił na wcześniejszej środowej konferencji prasowej w Sejmie, że premier Szydło podczas debaty w PE nie udało się rozwiać wątpliwości Europy. Jak mówił, jej wypowiedzi przypominały polskie zawołanie na stadionach w sytuacjach, gdy Polska przegrywa.

- Wtedy śpiewamy "Polacy, nic się nie stało", najgorszy hymn, jaki można sobie wyobrazić - mówił polityk Nowoczesnej.

Przeczytaj jak Konrad Szymański ocenił debatę w Parlamencie Europejskim.

Według niego, problem polega na tym, że Komisja Europejska będzie oczekiwała od Polski konkretnych odpowiedzi, m.in. na pytanie szefa frakcji liberałów w PE Guya Verhofstadta o to, czy dostosujemy się do zaleceń Komisji Weneckiej ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym, w momencie, gdy zostaną one wydane. Petru dodał, że premier nie udzieliła odpowiedzi na konkretne pytanie tak, czy nie? Verhofstadta w tej kwestii.

Zdaniem lidera Nowoczesnej, Parlament Europejski to show, w którym występują nawet kabareciarze jak Janusz Korwin-Mikke, ale nie tam są podejmowane ważne dla Polski decyzje, tylko na poziomie komisji Europejskiej.

Podkreślił, że ma poważne obawy, iż listy wysyłane z Polski do KE będą w tym stylu, w jakim mówiła premier Beata Szydło.

- One może ładnie wyglądają w telewizji, ale jeśli chodzi o fakty, jeśli Polska będzie się nalej upierała, że nic się nie stało, to Komisja niestety wprowadzi drugi a potem może niestety i trzeci etap procedury, czyli może dojść do odebrania Polsce głosu w Radzie - mówił Petru.

- To oznaczałoby, że Polska jest już zupełnie na kolanach, czy leży, i to byłoby smutne podsumowanie ostatnich 26 lat - ocenił.

Petru uważa, że przyszedł czas na to, by Jarosław Kaczyński oficjalnie zadeklarował, że nie jest jego celem, aby Polska opuściła Unię Europejską.

- Jarosław Kaczyński powinien jednoznacznie zadeklarować, bez żadnych tam przecinków i tłumaczenia, że są takie sytuacje, kiedy to jest możliwe - oświadczył lider Nowoczesnej.

Wyraził w obawy, że dla UE to, co robimy, jest o wiele bardziej niezrozumiałe niż to, co robiły Węgry za Viktora Orbana.

- Przypomnę, Viktor Orban wprowadzał te wszystkie zmiany przez dwa lata; najpierw zmienił konstytucję, a potem ograniczył siłę rażenia TK, a potem dopiero przejął media publiczne. Poza tym Viktor Orban jest szefem partii, a jednocześnie premierem. Przyjeżdża do Brukseli, mówi tam po angielsku, spotyka się z politykami i tłumaczy, o co mu chodzi - powiedział Petru.

Według niego w Europie wszyscy już wiedzą, że przyjechali przedstawiciele Jarosława Kaczyńskiego, czyli prezydent Duda i pani premier Szydło, ale decydent się stąd nie rusza i nie chce światu powiedzieć, jakie ma dalsze plany. Obecnie Europie - uważa lider Nowoczesnej - potrzebne jest jego zapewnienie, że Polska nie będzie wychodzić z UE.

We wtorkowej debacie w PE o sytuacji w Polsce premier Beata Szydło przekonywała, że nie doszło do złamania konstytucji, a zmiany są zgodne z europejskimi standardami. W trakcie debaty większość frakcji krytykowała działania rządu PiS. Przyczynkiem do debaty były zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych w Polsce.

W ubiegłą środę Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że - jak mówił wiceszef KE Frans Timmermans - wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • kaja 2016-01-20 15:22:27
  Hrabia Petru z rodu szlachciców , winien zrzec się mandatu posła , za namawianie Polaków w roku 2011 jako wielki doradca finansowy i bankowy do brania kredytów w walucie obcej , a nie złotówkach , a teraz wciska Polakom kit do oczu , że trzeba było przewalutować te kredyty na złotówki. To kłamca i kabareciarz urządza show z ludzkich nieszczęść zadłużonych we frankach szwajcarskich. Polecam temu szlachcicowi odrobić lekcje z finansów i bankowości , bo wiedza w tej dziedzinie zerowa , tak samo , jak historia polski - wiedza poniżej zero. Może ten człowiek wcale w szkole nie uczył się historii polski , czas nadrobić straty , bo na portalach nawet gimnazjaliści i licealiści śmieją się z twojej niewiedzy , a Polacy muszą się wstydzić za ciebie , skąd ty znalazłeś się w Sejmie , szkoda , że zajmujesz miejsce dla posła , który reprezentował by godnie i patriotycznie RP we władzy ustawodawczy , a marzenia o premierze schowaj do kieszeni. Kończ waść , Rodakom wstydu oszczędź.
 • prawda jest okrutna! 2016-01-20 15:00:01
  Człowieku nie liczysz się, więc twój bełkot Ryszardzie Petru po stronie prawicy jest niezauważalny. Nowoczesna rozleci się, jak Twój Ruch-Ruch Palikota(proste jak konstrukcja cepa). Zjednoczona prawica niech pracuje, efekt pracy zaowocuje. Pozdrawiam!
 • maja 2016-01-20 14:45:34
  Szlachcic z rodu szlachciców , największe nieszczęście dla Rodaków od tego człowieka , który ma potencjał na wiedzę , anie zna historii swojego kraju , urządza śmiech na sali , nie jest Polakiem i patriotą , nie zna historii polski , wstyd i hańba , żeby poseł mówił mediom , że przewrót majowy w przedwojennej Polsce , był w 1935 roku , kiedy to jest data odejścia z tego świata Marszałka Piłsudskiego i zakłamuje dorobek historyczny naszych wybitnych Rodaków. Ty nieudaczniku , jak tobie nie wstyd , proponuję obowiązkową naukę lekcji historii dla możnowładcy , a dopiero później odgrywania gwiazdora filmowego w mediach. Idź na korepetycje do młodzieży licealnej , doucz się , bo historii polskiej nie znasz , wiadomo dlaczego , bo jesteś z rodu wiadomo jakiego.
 • obs1248 2016-01-20 13:17:11
  POLSKA ma współtworzyć UE p.Petru! Jasne?! -Lizać (...) to mogą członkowie Nowoczesnej(?)!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA