REKLAMA

Ryszard Petru: Jedynym sposobem obalenia rządów PiS jest wspólne działanie opozycji

 • Autor: PAP/AT
 • 20 marca 2017 09:42
Ryszard Petru: Jedynym sposobem obalenia rządów PiS jest wspólne działanie opozycji Nowoczesna oczekuje od PO informacji, co będzie w konstruktywnym wniosku o wotum nieufności dla rządu (Ryszard Petru, fot.nowoczesna.org)

Lider PO Grzegorz Schetyna  jest w pułapce. Zgłaszając siebie jako kandydata zapomniał, że mógłby to ustalić z opozycją - mówi lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

• Wniosek PO o wotum nieufności dla rządu skazany jest na porażkę - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

• Pytanie, czy z punktu widzenia Platformy to dobry pomysł składanie wniosku, o którym wiadomo, że przegra - mówi.

• Dodaje, że szef PO Grzegorz Schetyna jest trudny w kontaktach i nie szuka porozumienia.

• Zgłaszając siebie jako kandydata Schetyna zapomniał, że mógłby to ustalić z opozycją - zaznacza.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło Platforma Obywatelska zaprezentowała w piątek (17 marca), wskazując jako kandydata na premiera lidera partii Grzegorza Schetynę. Wniosek ma trafić do Sejmu; wcześniej zostanie przekazany pozostałym klubom opozycyjnym.

Petru zapowiedział w poniedziałek w TVN24, że w związku z wnioskiem PO o wotum nieufności wobec rządu z szefem klubu Platformy Sławomirem Neumannem spotka się rzeczniczka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Jak dodał Nowoczesna oczekuje od PO informacji, co będzie w konstruktywnym wniosku o wotum nieufności dla rządu. "Pani Katarzyna Lubnauer czeka na telefon, jesteśmy otwarci" - podkreślił Petru. Zaznaczył, że on sam jest otwarty na współpracę. "Druga strona też musi być, bo będą nieskuteczni. Przypomnę, arogancja władzy doprowadziła do tego, że PiS wygrał wybory" - zaznaczył polityk.

Na uwagę, że jeśli nie poprze wniosku PO, poprze rząd Beaty Szydło, a jeśli poprze, będzie to dowodem na to, że szefem opozycji jest Grzegorz Schetyna; nazywając tę sytuację "pułapką", dziennikarz zapytał Petru, jak zamierza z niej wyjść.

Czytaj też: Piotr Apel o wotum nieufności: Będzie to podatników kosztować milion zł

Według Petru to Schetyna jest w pułapce. "Zgłaszając siebie jako kandydata zapomniał, że mógłby to ustalić z opozycją" - zauważył. Według Petru jedynym sposobem obalenia rządów PiS co, jak mówił, potwierdzają spotkania z wyborcami, jest "wspólne działanie opozycji".

"Wiemy dobrze, że wniosek PO skazany jest na porażkę, w związku z tym pytanie jest takie, czy dobrym pomysłem z punktu widzenia Platformy jest składanie wniosku, który wiadomo, że przegra" - podkreślił szef Nowoczesnej. Jednocześnie zauważył, że podczas debaty na wnioskiem PO "każdy pokaże, jak widzi problemy dzisiejsze i co z tego wynika na przyszłość".

Pytany o stosunek do Grzegorza Schetyny, Petru odparł, że "jest na pewno osobą trudną w kontaktach". Według niego lider PO "nie szuka porozumienia". "Wydaje mi się, że to jest błąd taktyczny i strategiczny Platformy, bo pokazują się jako ugrupowanie, które nie jednoczy" -ocenił.

Petru był też pytany o nadchodzące wybory samorządowe i ewentualne wspólne listy wyborcze Nowoczesnej z Platformą.

"Jeżeli miałyby wspólne listy być tworzone jak we Wrocławiu, że oni dają kandydata, a potem mówią poprzyjcie go, to jest niepoważne. Uważam, że prawdziwa współpraca polega na tym, że zgłasza się propozycję i wybiera się wariant optymalny" - powiedział Petru. Jego zdaniem fakt, że Platforma wystawia już konkretnych kandydatów to "sygnał, który wskazuje, że nie umieją współpracować".

Lider Nowoczesnej wezwał również do uczestnictwa w proeuropejskiej manifestacji 25 marca w Warszawie. "Apeluję do wszystkich, ponad podziałami, o uczestnictwo w najbliższą sobotę w demonstracji proeuropejskiej w Warszawie. O godz. 12. zaczynamy na pl. na Rozdrożu. To jest demonstracja, gdzie będą wszystkie ugrupowania opozycyjne" - podkreślił.

Na uwagę, że Schetyna nie podpisał się pod apelem nawołującym do uczestnictwa w demonstracji Petru powiedział, że nie wie, co było tego powodem. "Ja wiem, dlaczego ja się podpisałem" - powiedział. "Musimy bronić tych wartości, które są wspólne, niewypychanie nas z Europy jest czymś, co łączy bardzo wiele ugrupowań" - podkreślił polityk. (PAP)

sno/ par/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (17 komentarzy)

 • Piotras 2017-04-26 18:23:59
  Kolejny odlot lidera nowoczesnej, obalony to on został... Z pozycji lidera klubu N.
 • Pierwszy król 2017-03-28 16:49:09
  Do szósty król: Totalna opozycja, totalna głupota i totalna niewiedza. Gratuluję wyuczonej zwrotki
 • szósty król 2017-03-21 10:25:41
  Do spragniony123: Ci Niemcy których PISowskie trolle po 2 zł za wpis tak starają się zohydzić w oczach społeczeństwa, dają kasę na nasze autostrady, miasta, małe i średnie przedsiębiorstwa i rolnictwo. Gdyby nie oni dalej zapylałbyś dużym fiatem albo syrenką po PRLowskich drogach z maksymalną prędkością 60 km/h. PIS nas izoluje w Europie i na świecie. Nie mamy juz sprzymierzeńców. Nawet Orban głosował ostatnio przeciwko durnym pomysłom naszego rządu i słusznie bo realizuje on chore ambicje jednego, oderwanego od rzeczywistości człowieka a nie interes państwa.
 • mario J 2017-03-21 10:14:21
  Do Hana: ...Prędzej TY się wykończysz,a PiS będzie rządził długo,długo i jeszcze parę lat. Zobacz ile dobrego już zrobił,a zrobiłby jeszcze więcej gdyby te parchy z PO,Nowoczesnej i ten alimenciarz z kucykiem i kolczykiem nie truli głupot. Ta "opozycja" jest sterowana przez zachodnich unijnych polityków,którzy chcą wykorzystywać takich jak Polska.
 • spragniony123 2017-03-21 10:12:31
  Jednym słowem obalić rząd żeby samemu rządzić .Zapominają tylko o najważniejszym ,co mają do zaproponowania Polsce i Polakom pomijają starą śpiewkę że trzeba Niemcom czyścić buty .Do tego opozycja akurat by się nadawała .Do niczego poza tym nie jest zdolna ,no,może jeszcze umieją pluć
 • spragniony123 2017-03-21 10:05:42
  Do Olaboga:w karty grają ci co chcą sobie podporządkować inne kraje dla własnych korzyści
 • Olaboga 2017-03-21 09:17:47
  Do wili: W tej chwili dzięki PISowi mamy w Europie samych wrogów. Może by jednak wybrać kogoś kto rozumie politykę i nie wali bejsbolem bez opamiętania kiedy wszyscy inni graja w karty?
 • Wyborca 2017-03-21 09:08:38
  Zamiast myśleć dzisiaj o obaleniu Rządu proponuję stronie opozycyjnej zastanowić się nad programem gospodarczym, bezpieczeństwa, poprawy systemu ochrony zdrowia, itd. na tyle dobrze przemyślanym i odpowiednio dobrze zaprezentowanym społeczeństwu, aby wyborcy sami zdecydowali kogo poprzeć w przyszłych wyborach. Ogólnie rzecz ujmując proponuję dziś politykom opozycji przełączyć się z myślenia destrukcyjnego na myślenie i działanie konstruktywne. W przeciwnym razie, przy takiej atmosferze jaką dzisiaj proponuje nam opozycja, prognozy będą wskazywały na długie rządy PIS... ;-)
 • wili 2017-03-21 06:58:05
  Do Hana: I ty sobie chwalisz tego ukrainca Schetyne przeciez jak wroca to polska zniknie z powierzchni ziemi a my bedziemy na postronku niemca i moskalaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA