REKLAMA

Ryszard Petru: Nowoczesna za ograniczeniem kadencyjności samorządowców

  • Autor: PAP/MN
  • 17 stycznia 2017 08:14
Ryszard Petru: Nowoczesna za ograniczeniem kadencyjności samorządowców Ryszard Petru również postulował o ograniczenie kadencji samorządowców, ale też posłów. (fot. Nowoczesna/Twitter)

• Nowoczesna nie tylko popiera, ale sama zgłaszała pomysł ograniczenia kadencyjności burmistrzów i prezydentów miast.
• Tak mówił we wtorek, 17 stycznia, lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
• Dodał, że jego partia "zawsze była" także za dwukadencyjnością posłów.

"Nie popieram, tylko sam zgłaszałem podobny pomysł" - powiedział Petru w TVN24, pytany czy popiera pomysł ograniczenia kadencyjności burmistrzów miast.

Jak podkreślił, Nowoczesna proponowała, aby ograniczyć kadencję burmistrzów "do przodu". "To nie może być działanie wstecz, bo Jarosław Kaczyński chce wprowadzić tak dwukadencyjność, że wszyscy prezydenci miast musieliby skończyć tę kadencję teraz, w związku z tym to jest niezgodne z konstytucją i z prawem, bo prawo nie może działać wstecz. Po drugie myśmy proponowali pierwotnie, żeby w ogóle (kadencję) posłów ograniczyć, żeby posłowie mieli dwie kadencję" - dodał.

Petru zaznaczył, że jest "przeciwny gmeraniu w ordynacji". "Nie ma powodów do tego, żeby zmieniać okręgi wyborcze, nie ma powodów, żeby wprowadzać przezroczyste urny, które akurat wprowadził Putin w Rosji - to nic nie zmieniło" - powiedział.

"Byliśmy zawsze za dwukadencyjnością dla posłów, dla burmistrzów i prezydentów, ale do przodu, tylko nie chcę przykładać ręki do zmiany ordynacji, która tak naprawdę służy wyłącznie PiS-owi" - podkreślił.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że chciałby, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • giezeta 2017-01-17 18:16:41
    Petard Ryszru ukradł pomysł Kukiz'15 o kadencyjności w szamorządach. Ruch Kukiz'15 od dawna o tym mówił!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA