REKLAMA

Ryszard Petru oskarża PiS o brak wiedzy o ekonomii i gospodarcze

 • Autor: PAP/GP
 • 27 stycznia 2016 13:39
Ryszard Petru oskarża PiS o brak wiedzy o ekonomii i gospodarcze Ryszard Petru (fot. twitter.com)

· Ryszard Petru na środowym (27 stycznia) posiedzeniu sejmu oskarżył PiS o brak dostatecznej wiedzy do zarządzania gospodarką kraju.
· Lider opozycyjnej partii Nowoczesna ironizował, że "dobrą zmianą," która jest hasłem wyborczym PiS, będzie zmiana ugrupowania przy władzy.
· Zaapelował do PiS o ujawnienie planów wydatków na całą nadchodząca kadencję parlamentu.

- Udowadniacie codziennie, że nie umiecie zarządzać polską gospodarką, nie rozumiecie, jak ona działa; nie zrealizujecie swoich zapowiedzi - mówił do PiS w środę w sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru. - Zamiast dobrej zmiany potrzebna jest zmiana warty - przekonywał.

- Z przykrością stwierdzam, że udowadniacie codziennie, że nie umiecie zarządzać polską gospodarką, nie rozumiecie, jak ona działa. Minister finansów, którego tu nie ma, obiecywał, że jak wprowadzi podatek od klientów bankowych, to marże nie wrosną, odsetki nie wzrosną. Jaki jest efekt - dzisiaj ten, kto bierze nowy kredyt dzięki podatkowi, który wprowadza PiS, zapłaci średnio 1500 zł odsetek. To jest dobra zmiana? - pytał Petru podczas drugiego czytania projektu ustawy budżetowej na 2016 r.

Według niego na proponowanych przez PiS zmianach nie stracą tylko międzynarodowe korporacje, bo one zaciągają kredyty w bankach zagranicznych.

- Dziękujemy państwu za taką dobrą zmianę - ironizował Petru. Jak przekonywał, z kolei nowy podatek od marketów spowoduje, że rolnicy będą musieli taniej sprzedawać swoje produkty do sklepów; koszty spadną też na klientów sklepów, często osoby ubogie.

Przeczytaj jak rząd ustosunkował się do możliwych podwyżek w sektorze finansowym.

- Rząd nie robi zakupów w sklepach, prezes Kaczyński też nie robi zakupów w sklepach - powiedział lider Nowoczesnej.

- Polacy zapłacą za wasze podatki, za te wasze pomysły, i polscy rolnicy (...) Nie dość, że obkładacie Polskę i Polaków nowymi podatkami, to jeszcze zwiększacie deficyt - powiedział. Jak ocenił, to skrajnie nieodpowiedzialne działanie rządu.

Zdaniem Petru PiS nie ma pieniędzy na kolejne programy - m.in. obniżkę CIT do 15 proc., czy też na program 500 plus.

- Oszukujecie Polaków, mówiąc o dobrej zmianie, to jest kłamliwa zmiana - zarzucił polityk.

Stwierdził, że Polska może uniknąć wpadnięcia w spiralę długów, jeśli zostanie wypełniony plan, którego główną osią jest przyjęcie ustawy o zrównoważonym budżecie. Wskazał, że liczy w tej sprawie na poparcie opozycji, także klubu Kukiz'15.

Poseł Kukiz'15 oskarża PiS o zdradzanie ideałów.

Ponadto apelował m.in. o to, by PiS pokazał plan wydatków na cztery lata i wskazał, skąd weźmie na to środki oraz by wstrzymał się z uchwalaniem ustaw, na które nie ma pieniędzy w budżecie. Lider Nowoczesnej zaapelował też, by PiS i prezes Jarosław Kaczyński zadeklarowali publicznie, że NBP będzie niezależny i nie zostanie wykorzystany do finansowania gospodarki, a także, że nie będzie drukowania pieniędzy.

- Proszę o taką deklarację, ona nic nie kosztuje - powiedział Petru.

Podkreślił, że opozycja "nie blokuje żadnych zmian", tylko pokazuje, ile one kosztują.

- Jeżeli się nie znacie na tym wszystkim, to zamiast dobrej zmiany, dajcie zrobić zmianę warty - dodał Petru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (16 komentarzy)

 • Tenmem 2016-01-30 12:50:08
  Odezwał się specjalista od cwanych franków i od pożyczek milionowych nieoprocentowanych , które to dostał dzięki Rudemu. To rzeczywiście specjalista - CWANIAK
 • King 2016-01-28 20:18:23
  Do Sk: Szewczak - to chyba ten gostek co tak doradzał aż wywrócił Zakłady Ursusa! Gratuluję znajomości - czysty narodowy socjalizm.
 • Kuruc 2016-01-28 19:59:35
  Do spragniony123: Od transferu zagranicę pieniędzy zabranych zwykłym ludziom najlepszym specem jest p. Bierecki - szef komisji finansów w Senacie. Do Luxemburga wytransferował 75 MLN PLN które "załatwił" w SKOK'ach (jest ich szefem). Wzorcowy przykład ustosunkowanego politycznie aferzysty który ma tak mocne plecy, że dotąd może bez przeszkód konsumować owoce swojej "zaradności".
 • X37 2016-01-28 19:10:06
  Do spragniony123: spragniony rozumu.
 • Podatnik 2016-01-28 18:51:59
  Do pamiętliwy: I miał rację. Wszyscy byli na plusie - nawet Rosjanie. Ale ty pewnie w liczby nie wierzysz. I masz słabą pamięć. Kryzys dopiero będzie.
 • spragniony123 2016-01-28 10:15:07
  Panie Petru jest pan kolesiem Balcerowicza i jego cieniem a to wszystko mówi za siebie u was nie liczą się większość obywateli Rzeczpospolitej tyko oligarchowie a najbardziej banki i sklepy zagraniczne i mam gdzieś straszenie podwyżkami bo to jest straszenie tak prymitywne że na mnie to nie działa .PiS spełnia obietnice wyborcze .Panie Petru przed wyborami trzeba było pofatygować się i zejść na dół ,posłuchać co ludzie gadają to by pant teraz głupot nie opowiadał bo na wyborcach PiS nie robi pana gadka żadnego wrażenia .Powiedz pan co masz pan panie Balcerowicz -bis do zaoferowania zwykłym ludziom oprócz transferu pieniędzy do pana kolesiów za granicą
 • Sk 2016-01-27 20:58:08
  Niech porozmawia o tym z posłem Januszem Szewczakiem, ale z na głupotę błazenadę trudno o lekarstwo
 • pamiętliwy 2016-01-27 15:51:34
  Zaraz, zaraz, Petru to ten, co dwa lata temu ogłosił koniec kryzysu ekonomicznego na świecie? LOL
 • kaja 2016-01-27 14:53:01
  Do KAMA: Już nie mogę patrzeć i słuchać tego ohydnego i obrzydliwego człowieka , już okrzyknął się premierem i tylko on wybitny posiada potencjał na wiedzę z gospodarki i ekonomii , Wstyd za tego nieodpowiedzialnego posła , precz z nim z mediów , bo na brzydko mówiąc człowiekowi na wymioty się zbiera , widząc go i słuchając te wypociny , a nie merytoryczną i profesjonalną wypowiedź .JEDYNY WŁADCA W RP , WYBITNY I JEDYNY ZNAJĄCY SIĘ NA EKONOMII , UPRAWIA SLOGANY I BEŁKOT , NIECH NAPISZE DOBRĄ USTAWĘ NA LEPSZE JUTRO RODAKÓW , A NIE OPOWIADA O GRUSZKACH NA WIERZBIE. PRECZ TAM GDZIE TWÓJ RODOWÓD. NAPISZĘ LIST DO MEDIÓW WSZYSTKICH , ABY ZAMKNĄŁ TĄ SWOJĄ SKANDALICZNĄ MOWĘ I ZNIKNĄŁ Z ŻYCIA PUBLICZNEGO. TO NIE POSEŁ , KTO TAKIE BOŻYSZCZE WYBRAŁ , NIECH CI CO GO WYBRALI ZAPADNĄ SIĘ POD ZIEMIĘ .
 • Akssfjlser24235 2016-01-27 14:39:08
  Kamo - jest lansowany ale skończy politycznie jak Pan Palikot - ot, "wydmuszka"...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA