REKLAMA

Ryszard Petru: Podwyżka akcyzy na paliwo "bardzo uderzy w kieszenie Polaków"

  • Autor: PAP/MN
  • 08 lipca 2017 17:37
Ryszard Petru: Podwyżka akcyzy na paliwo "bardzo uderzy w kieszenie Polaków" Ryszard Petru nie wierzy, że pieniądze z akcyzy pójdą na drogi gminne i powiatowe. (fot. PTWP)

Projekt ustawy PiS, który podwyższa akcyzę na paliwo o 25 groszy na litrze bardzo mocno uderzy w kieszenie Polaków - ocenia lider Nowoczesnej, Ryszard Petru. Każdy z nas zapłaci więcej za transport, za towary i usługi - dodał.

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych złożony przez grupę posłów PiS zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr.

Podczas briefingu w sobotę (8 lipca) w Gdyni lider Nowoczesnej Ryszard Petru ocenił, że "to będą prawdopodobnie najdroższe wakacje w Polsce". "Boczną ścieżką wchodzi do Sejmu projekt ustawy, który podwyższa akcyzę na paliwo o 25 groszy na litrze, tzn., że każdy z nas, ten kto jeździ samochodem i kto nie jeździ, zapłaci wyższe ceny bo to przerzuci się również na ceny towarów i usług, które wymagają transportu" - argumentował.

"Z tej akcyzy ma być 5 mld zł - niby na Fundusz Drogowy - ale historia w Polsce jest niestety taka, że wszystkie podwyżki akcyzy w końcu nie były przeznaczone na drogi, a na bieżące wydatki, po prostu brakowało pieniędzy i łatano dziury podwyższając akcyzę na paliwo czy na alkohol" - mówił Petru.

Ocenił, że "wbrew temu co mówi rząd - nie ma pieniędzy na wszystkie obietnice PiS-u" . "Ta podwyżka świadczy o tym, jak dużym kłamstwem było mówienie, że na wszystko nas stać - nie stać i to niestety jest bardzo mocne uderzenie w kieszenie Polaków" - mówił Petru w Gdyni.

Czytaj też: Paweł Kukiz przestrzega przed projektem "Benzyna plus"

"To jest rząd, który okłamywał mówiąc o tym, że nie będzie podwyższał podatków, podwyższa - tylko w sposób nie wprost ale w sposób zawoalowany, co jest jeszcze gorsze" - podkreślił.

Przypomniał, że "miał też VAT spaść z 23 do 22 proc. - nie spadł". "Dobrze by było, żeby ci, którzy głosowali na PiS zorientowali się, że oni po prostu kłamią" - dodał.

Przebywający w sobotę w Trójmieście Ryszard Petru, m.in. uczestniczył w otwarciu biura poselskiego Ewy Lieder w Gdyni, spotkał się z działaczami partii i z mieszkańcami oraz uczestniczył w spływie kajakowym po Motławie w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA