REKLAMA

Ryszard Petru w sprawie ustawy budżetowej: Konflikt może się zaognić

 • Autor: PAP/MN
 • 19 grudnia 2016 11:35
Ryszard Petru w sprawie ustawy budżetowej: Konflikt może się zaognić Petru przestrzega przed konfliktem prawnym po piątkowych wydarzeniach w Sejmie. (fot. Twitter)

Jeśli podczas wtorkowego posiedzenia Senat będzie debatował nad "niby uchwaloną" ustawą budżetową na 2017 r., wejdziemy jeszcze głębiej w konflikt prawny - ocenia lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

W poniedziałek Nowoczesne zorganizowała w Sejmie debatę ekspertów i organizacji pozarządowych dotyczącą społeczeństwa obywatelskiego; nie wpuszczono na nią dziennikarzy, ale na stronie internetowej Sejmu odbywa się transmisja z tego wydarzenia.

"Dziś jest ważny dzień dlatego, że jest ostatnim dniem przed posiedzeniem Senatu. Jeśli Senat będzie na nim debatował na temat ustawy budżetowej, która została 'niby uchwalona', to wchodzimy jeszcze głębiej w konflikt prawny" - zauważył Petru.

Przypomniał, że podczas głosowania nad ustawą budżetową, które odbyło się w piątek w Sali Kolumnowej Sejmu "nie można było stwierdzić czy było kworum". "Co więcej, czy wszyscy posłowie mogli wejść na salę" - dodał. Zwracał jednocześnie uwagę, że zna przypadki dwóch posłów, którzy nie zostali wpuszczeni do Sali Kolumnowej.

Szef Nowoczesnej odniósł się też do niedzielnego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie sytuacja jaka wydarzyła się w piątek w Sejmie. W tym dniu prezydent odbył spotkania z liderami parlamentarnych ugrupowań opozycyjnych: szefem Nowoczesnej Ryszardem Petru, szefem PO Grzegorzem Schetyną, liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem oraz prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Czytaj też: Mazurek do działaczy PiS: Apeluję o ostrożność

"Miałem wrażenie, że prezydent ma świadomość ryzyka związanego z tym, że zostało zablokowane wejście mediów do Parlamentu, jak również ryzyk związanych z tym, że kwestia przyjęcia budżetu może być kwestionowana w przyszłości" - mówił Petru.

"Mam poważne obawy, że to było spotkanie, które miało dać tylko sygnał, że jest otwartość na rozmowy" - zaznaczył. Wskazał w tym kontekście na niedzielne wystąpienie wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego (PiS), który - jak zaznaczył - "w bardzo agresywny" sposób mówił o warcholstwie.

"Dzisiejszy dzień jest ważny, bo albo się cofną, albo będą szli dalej w zaparte. Wszystkie warianty musimy brać pod uwagę, łącznie z koczowaniem tutaj w Parlamencie przez najbliższe dni, święta i okupowanie mównicy przy kolejnym posiedzeniu Parlamentu" - zaznaczył szef Nowoczesnej.

"To jest jedyna forma oporu jaką mamy. Jeśli tamta strona łamie prawo, to nie możemy biernie siedzieć na sali i udawać, że nic się nie stało" - dodał.

W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę po wykluczeniu z obrad przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego posła PO Michała Szczerby; wówczas została ogłoszona przerwa.

Czytaj też: Są wyniki piątkowego głosowania w Sejmie

Obrady Sejmu zostały wznowione przez marszałka Sejmu w Sali Kolumnowej, tam odbyły się głosowania, m.in. nad budżetem na 2017 r. Niektórzy z posłów opozycji weszli do Sali Kolumnowej, ale nie brali udziału w głosowaniach, twierdzili że nie było w nich kworum i że były one nielegalne.

Marszałek Sejmu po głosowaniu nad budżetem na 2017 r. podał, że w głosowaniu tym udział wzięło 236 posłów, za jego uchwaleniem było 234, przeciw 2, nikt się nie wstrzymał od głosu. Przed Sejmem w piątek wieczorem zebrała się manifestacja zorganizowana przez KOD. Posłowie opozycji pozostają od piątku w sali obrad Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Olaboga 2016-12-21 09:23:59
  Do cvb: Znamy tych internautów :-). Poczekaj na wybory. Nowoczesna zdobędzie ponad 20% głosów i wspólnie z PO poodkręca wszystkie głupoty zrobione przez obecną władzę na szkodę kraju i obywateli (chociaż niektórzy cieszą się ze swoich 500+ i nie widzą że przejadają wspólną przyszłość).
 • cvb 2016-12-21 08:55:21
  Facet powinien wycofać się z polityki gada głupoty i zachowuje się jak pajac- wystarczy zobaczyć na głosowania internautów 345 miejsce i 79,76% głosów poniżej krytyki.
 • byly wyborca nowoczesnej 2016-12-19 11:54:46
  poslowie zaklocajacy obrady powinni zostac ukarani



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA