REKLAMA

Ryszard Petru: Wziąłem kredyt na kampanię wyborczą Nowoczesnej

  • Autor: GP
  • 19 lipca 2016 12:44
Ryszard Petru: Wziąłem kredyt na kampanię wyborczą Nowoczesnej Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. Nim został politykiem był uznanym ekonomistą i komentatorem życia gospodarczego w kraju. (fot.:twitter.com/ryszardpetru)

● Ryszard Petru poinformował w wywiadzie telewizyjnym, że kampania Nowoczesnej była oparta o dwumilionowy kredyt.
● PKW zakwestionowała sprawozdanie wyborcze partii opozycyjnej, której Petru przewodzi.

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej zwierzył się w rozmowie na antenie TVP, że kampania Nowoczesnej była finansowana z kredytu bankowego.

- Wziąłem kredyt na kampanię wyborczą - mówił Petru, po czym dodawał, że kwota pożyczona z banku to  dwa miliony złotych.

Poseł argumentował, że w jego postępowaniu nie ma niczego nadzwyczajnego. - Ustawa mówi o sposobach finansowania kampanii wyborczych. Są to wpłaty od osób fizycznych albo kredyt bankowy. Tak naprawdę w Polsce to tylko jeden bank udziela tego kredytu - kończył temat Petru. Wedle danych polityka Nowoczesna ma do dyspozycji 300 tysięcy złotych ze składek członkowskich.

Temat finansowania partii opozycyjnej ekonomisty zelektryzował polityczny świat w Warszawie, bo w poniedziałek (18 lipca) Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) odrzuciła sprawozdania finansowe po kampanii wyborczej Nowoczesnej i Partii Razem.

Chodzi o naruszenie przepisu, zgodnie z którym środki finansowe komitetu wyborczego partii politycznej mogą pochodzić wyłącznie z funduszu wyborczego tej partii. W opinii dla Krajowego Biura Wyborczego biegły niezależny rewident wskazał, że Nowoczesna niezgodnie z przepisami przelała kwotę blisko 2 mln zł z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Tymczasem zgodnie z Kodeksem wyborczym, pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd przelane powinny zostać na konto komitetu wyborczego.

Do sprawy odniosła się w poniedziałek Nowoczesna. W przesłanym komunikacie czytamy, że zarząd partii Nowoczesna szanuje decyzję Państwowej Komisji Wyborczej w przedmiocie odrzucenia sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego, jednakże nie może zgodzić się ze stanowiskiem Komisji z uwagi na brak podstaw do odrzucenia złożonego sprawozdania finansowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA