REKLAMA

Ryszard Petru zapowiada protesty w obronie Trybunału na marzec

 • Autor: PAP/GP
 • 15 lutego 2016 12:20
Ryszard Petru zapowiada protesty w obronie Trybunału na marzec Petru: Jeśli nie będzie chroniła nas konstytucja, to ugrupowania parlamentarne, opozycyjne nie mają tak naprawdę pola manewru. (fot.:twitter.com/_Nowoczesna)

Jeśli Trybunał Konstytucyjny oraz Komisja Wenecka uznają, że zmiany w przepisach o TK są niezgodne z prawem, a rząd nie uszanuje opinii tych instytucji, to 12 marca odbędzie się demonstracja w obronie Trybunału - zapowiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Jak przypomniał podczas poniedziałkowej (15 lutego) konferencji prasowej Petru, 8 i 9 marca Trybunał Konstytucyjny ma zająć się nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS.

- Spodziewamy się, że zgodnie z naszym wnioskiem do TK okaże się, iż ta nowelizacja była niekonstytucyjna - stwierdził.

Nowelę autorstwa PiS zaskarżyli również posłowie PO i PSL, a także I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Wszystkie wnioski TK połączył do wspólnego rozpoznania.

Petru dodał, że 11 marca opinię na temat zmian w ustawie o TK ma wydać również Komisja Wenecka, czyli organ doradczy Rady Europy. Przedstawiciele komisji byli w zeszłym tygodniu w Warszawie.

Przeczytaj: Ryszard Petru i apel do prezydenta

- Uważamy, że jedynym sposobem, aby zmusić rząd, by przyjął zalecenia Komisji Weneckiej i Trybunału Konstytucyjnego - pod warunkiem, że będą one zgodne z naszymi oczekiwaniami - jest sprzeciw obywatelski - mówił podczas konferencji prasowej Petru.

- Stąd też apelujemy do Polaków o to, aby 12 marca o godz. 12 spotkać się pod Trybunałem Konstytucyjnym i żeby społeczeństwo obywatelskie wymusiło dostosowanie przepisów do polskiej konstytucji - dodał.

- Jeśli nie będzie chroniła nas konstytucja, to ugrupowania parlamentarne, opozycyjne nie mają tak naprawdę pola manewru, dlatego, że rząd będzie mógł przyjąć każdą ustawę niekonstytucyjną, a sparaliżowany Trybunał Konstytucyjny nie będzie w stanie sprawdzić, czy jest ona zgodna z konstytucją - podkreślił.

Szyld na budynku Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie, źródło: twitter.com

Petru apelował, by w demonstracji udział wzięły również inne ugrupowania opozycyjne oraz zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji.

- Tylko w ten sposób będziemy w stanie wymusić na polskim rządzie dostosowanie się do konstytucji - podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że jeśli okaże się jednak, że zmiany dokonane przez PiS w przepisach o TK są zgodne z prawem, to demonstracja się nie odbędzie.

Projekt nowelizacji ustawy o TK złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, izba uchwaliła ją 22 grudnia po burzliwej debacie, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelę 28 grudnia, tego samego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

Nowela, uchwalona przy sprzeciwie opozycji, stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą.

Przeczytaj: Sztuczny podział Mazowsza?

W składzie 7 sędziów będą badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu, a co do zasady rozprawa w TK nie może się odbyć wcześniej niż po trzech miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po sześciu miesiącach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • puszatek 2016-02-16 16:17:55
  Gońcie się, Myszka Miki albo Zezowate Szczęście oraz pan Swetru, odejdżcie z honorem. Mamy was dość i słuchać się już was nie da. Saronaja, Auf Wiedersehen (lepiej nie), Ariver deci, i .... spadaj!
 • Jolanta K. 2016-02-16 08:54:54
  Zal mi tych ludzi którzy uwierzyli w wasze nawoływania do protestów.Myśmy widzielina arenie przeciw PIsowskiej lepszych pajaców od Pana jaśniePanie Petru.Czym większe protesty i idiotyczne skakanie powięszacie grono zwolennikówPIS.
 • Krzysztof Kornatowicz 2016-02-15 23:39:09
  Sprostytuowane , w przewadze niemieckie ( 80 % udziałów ) polskojęzyczne media w Polsce promują bankstera Petru , alimenciarza Kijowskiego , manipulanta medialnego Lisa i innych w swoich sprostytuowanych przekazach , aby uwieść durniejszą część społeczeństwa ich rzekomą wiedzą gospodarczo-polityczną . Wystarczy zobaczyć , jak starannie te szkopskie szczekaczki ukrywają komentarze obywateli polskich , aby wiedzieć jakie to szuje ! Czytajcie Wyrugowani.pl
 • kolombo 2016-02-15 18:49:38
  Halo,halo-Nowoczesna,PO i inni którzy nie poparliście 500+ mamy dzieję ze nie lapniecie tych wstrętnych pieniędzy. My to sprawdzimy i obwieścimy.
 • zniesm 2016-02-15 18:42:10
  Czym ta para p---ów obdarowała się w walentynki . A ja naiwny myślałem ze ich dziś nie zobaczę ale się pomyliłem.Parcie na szkło jest,woda ciepła płynie i parcie nie ginie.
 • Rabin Ibn Josek 2016-02-15 15:42:58
  Powinien pojechać do Obamy i zwrócić mu uwagę, że wybrał sędziego niekonstytucyjnie. Puknij się człowieku w ten pusty kaflowaty łeb zanim wypowiesz dwa słowa.
 • hydraulik 2016-02-15 14:27:54
  weźcie się do roboty , nieroby , chcecie znowu protestować 12 marca , czyli już wiecie jaki będzie wyrok TK i opinia Komisji Weneckiej. Już nie macie nic do zaoferowania Polakom , to proponuję zrzec się mandatów i iść do uczciwej pracy , jak przeciętni Polacy za najniższą krajową , bo na tyle zasługujecie , najlepiej do roznoszenia ulotek z banków , to wspaniała praca dla was. Wy nieroby , nieudacznicy i niebieskie ptaki , nie mające pojęcia o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.
 • Antoni 2016-02-15 13:18:55
  Petru,Przestań bronić interesów banksterów w Polsce. Jawnie widać kto ci płaci, kto pociąga za sznurki z drugiego rzędu.Jeszcze trochę a będziesz miał Trybunał ale Stanu. Opanuj się człowieku, bo dążenie do władzy Cię ZAŚLEPIA !!! Konstytucja ma się dobrze, zmiana jest kosmetyczna ! TRYBUNAŁ K. weźmie się do roboty i będzie śmigać. Przewodniczący TK na samym początku konfliktu powinien natychmiast poddać się do dymisji czyli sam wyznaczyć sobie karę za sprokurowanie patologicznej sytuacji i za zamach na trybunał . Przeprosiny PO w takiej sprawie prawnej są śmieszne. W tym kraju rządzonym apodyktycznie przez Tuska jeszcze nikt nigdy nie poniósł KARY !!!Wszystko pod dywan !!
 • Maszyna 2016-02-15 13:13:42
  TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą.NIE MA W TYM NIC NIEKONSTYTUCYJNEGO! NOWA EFEKTYWNA PROCEDURA. NA PEWNO NIE DLA NIEROBÓW!Wymaga wzięcia się w karby i intensywnej pracy na pełnych obrotach za wysoką pensję, tak jak w firmach pracujemy! a nie tak jak było poprzednio , z łaski i pełno zaległości. Nie ma dowodów,że poprzednią metodą TK pracował efektywnie!!!Fakty są takie,że z powodu rozmemłania wyroki trwały baardzo długo. DOBRA ZMIANAREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA