REKLAMA

Rząd 19 lipca: obniżenie wieku emerytalnego i bezpieczeństwo na ŚDM

  • Autor: PAP/MN
  • 18 lipca 2016 19:50
Rząd 19 lipca: obniżenie wieku emerytalnego i bezpieczeństwo na ŚDM Zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego to jeden z punktów porządku obrad (fot. wikipedia.org)

• Rząd ma we wtorek (19 lipca) zająć stanowisko ws. prezydenckiego projektu dot. obniżenia wieku emerytalnego.
• Ministrowie mają też wysłuchać informacji ws przygotowań do wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży.
• Rozpatrzą również projektowane zmiany w tzw. ustawie hazardowej.

Projekt obniżenia wieku emerytalnego

Zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego zakłada możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat. Prace nad projektem toczą się Sejmie, obecnie znajduje się on w podkomisji powołanej przez komisję polityki społecznej i rodziny.

Resort finansów proponował powiązanie wieku ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę, trzeba byłoby spełnić zarówno kryterium wiekowe, jak i stażu pracy.

Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował jednak rządowi wydanie pozytywnej opinii do prezydenckiego projekt bez - jak mówił szef Komitetu Stałego Henryk Kowalczyk - żadnych poprawek i "bez dodatkowych warunków stażowych".

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek pytana w poniedziałek, czy możliwe jest połączenie stażu pracy z obniżeniem wieku emerytalnego powiedziała, że "wsłuchując się w to, co mówi premier Beata Szydło, wydaje jej się to mało realne. "Pani premier mówiła, że będziemy realizować nasze obietnice wyborcze. Nasza obietnica mówiła jasno i wyraźnie o obniżeniu wieku emerytalnego, nie było w niej mowy o uzależnieniu go od stażu pracy" - podkreśliła Mazurek.

Rada Ministrów miała już w zeszłym tygodniu przyjąć stanowisko ws. prezydenckiego projektu, ale ostatecznie punkt ten nie znalazł się wówczas w porządku posiedzenia.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Ponadto podczas wtorkowych obrad rządu, szef MSWiA Mariusz Błaszczak ma przedstawić informację na temat przygotowań do wizyty papieża Franciszka oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że informacja będzie dotyczyć kwestii bezpieczeństwa. Według niego premier Szydło zwróciła się o to w sobotę w związku z zamachem we Francji i nieudaną próbą zamachu stanu w Turcji. Szefowa rządu odbyła tego dnia konsultacje z ministrami, oprócz Błaszczaka, z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim oraz koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.

Ustawa hazardowa

Ponadto rząd zajmie się we wtorek projektem zmian w tzw ustawie hazardowej. Ministrowie mieli omówić projekt już w ubiegły wtorek, ale dokument został wtedy przekazany do dalszych uzgodnień międzyresortowych.

Minister finansów Paweł Szałamacha mówił w poniedziałek, że w rozmowie z premier Szydło zabiegał o to, by projekt ten został jednak przyjęty przez rząd. Według niego zostały wyjaśnione "wątpliwości, związane z pewnymi przepisami przejściowymi, co do tego, w jaki sposób łamanie starej ustawy hazardowej podlegało sankcjom prawnym i jak to teraz jest rozwiązane".

Projekt, który przygotowało Ministerstwo Finansów, przewiduje narzędzia prawne do blokowania stron internetowych nielegalnych operatorów oraz blokowania płatności dokonywanych na ich konta. Zakłada zarazem bardziej liberalne uregulowanie rynku gier hazardowych; będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami gier czy grać w pokera przez internet. Prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami ma jednak zostać objęte monopolem państwa. Resort finansów szacuje, że dzięki wejściu noweli w życie w ciągu 10 lat państwo może zarobić 24 mld zł.

Obecnie obowiązuje w Polsce ustawa przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku. Zakłada ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Nowela ustawy o usługach płatniczych

We wtorek ministrowie mają też omówić projekt noweli ustawy o usługach płatniczych, który ma zapewnić łatwiejszy dostęp do rachunków płatniczych. W myśl projektu konsumenci, którzy nie posiadają dostępu do rachunków płatniczych, będą mogli zawrzeć umowę rachunku podstawowego, umożliwiającego dokonywanie najbardziej popularnych usług płatniczych, w tym dokonywanie płatności internetowych. Usługi związane z takim rachunkiem będą przeznaczone dla osób niekorzystających dotychczas z rachunku w banku lub w SKOK.

Nowela ustawy od resortu rolnictwa

Rada Ministrów zajmie się również projektem nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych autorstwa resortu rolnictwa. Zgodnie z nim środki z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych mają być przeznaczane na działania informacyjne i promocję produktów rolno-spożywczych wytwarzanych przez producentów dokonujących wpłat na te fundusze. Chodzi o to, aby producenci w większym stopniu odczuli korzyści z dokonywanych wpłat na fundusze.

Rząd rozpatrzy również projekt noweli ustawy o jakości artykułów rolno-spożywczych przygotowany także przez resort rolnictwa. Według regulacji producenci będą mogli dobrowolnie oznakowywać żywność informacją "polski produkt". Informacja ta ma dotyczyć krajowego pochodzenia wytwarzanego produktu nie tylko w odniesieniu do miejsca prowadzenia przetwórstwa, ale również w odniesieniu do użytych składników. Dzięki temu konsumenci będą mogli wyszukiwać produkty wytworzone w Polsce z użyciem krajowych surowców.

Zapotrzebowanie krajowych konsumentów na informację o miejscu pochodzenia żywności jest duże. Jak wynika z badań, niemal 70 proc. z nich uważa miejsce pochodzenia za czynnik odgrywający istotną rolę przy zakupie żywności.

Rząd zajmie się ponadto projektem ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Prezes UOKiK będzie mógł nałożyć karę za nieuczciwe praktyki nabywców wobec dostawców. Chodzi o wyeliminowanie nieuczciwych praktyk w relacjach producent - handel. Sprawa dotyczy głównie supermarketów, które wymuszają na dostawcach żywności obniżanie cen za sprzedawane produkty i nakładają dodatkowe opłaty.

Dyrektywa dot. transportu kolejowego

Rząd omówi również projekt noweli ustawy o transporcie kolejowym, który zakłada dostosowanie polskiego prawa do dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 21 listopada 2012 r. w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego. Dyrektywa ta zakłada m.in. zmiany w zakresie określenia składników infrastruktury kolejowej, procesu ustalenia zdolności przepustowej i pobierania opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej, wzmocnienia kompetencji i niezależności organu regulacyjnego (w Polsce UTK), wyodrębnienia tzw. obiektów infrastruktury usługowej i procesu ich udostępniania, a w szczególności określenie zasad funkcjonowania dworców kolejowych.

Szkoła im. Lecha Kaczyńskiego 

W porządku obrad znalazł się również projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, celem projektu jest nadanie szkole imienia b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA