REKLAMA

Rząd Beaty Szydło przyjął projekt noweli ustawy o kosztach sądowych

  • Autor: PAP/GP
  • 20 stycznia 2016 13:51
Rząd Beaty Szydło przyjął projekt noweli ustawy o kosztach sądowych Zaproponowano, aby opłaty wynikające z czynności bankowych wynosiły 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia. (fot.D. Nicholas/flickr.com/CC BY 2.0)

· Prawo zakłada ograniczenie osób, którym przysługuje przywilej niższej opłaty sądowej.
· Zmieniane prawo dotyczy postępowań sądowych w sprawach bankowych.
· Z przywileju niższej opłaty w sprawach roszczeń wynikających z czynności bankowych obecnie mogą korzystać wszystkie podmioty.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który zawęża krąg podmiotów uprawnionych do niższych opłat sądowych. Przywilej ten będzie obowiązywał wyłącznie w sprawach, w których konsumenci lub rolnicy dochodzą roszczeń bankowych.

Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt zmienia jeden z artykułów tej ustawy, który został do niej wprowadzony w listopadzie zeszłego roku przy zmianie zapisów Prawa bankowego.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, przepis ten spowodował nieuzasadnione uprzywilejowanie strony dochodzącej roszczeń wynikających z czynności bankowych w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu albo przedmiotu zaskarżenia przekracza 20 tys. zł.

- Strona postępowania cywilnego dochodząca roszczenia wynikającego z innego źródła niż czynność bankowa ponosi bowiem wyższe koszty sądowe - wskazano.

Z przywileju niższej opłaty w sprawach roszczeń wynikających z czynności bankowych obecnie mogą korzystać wszystkie podmioty, także - jak wskazano - spółki posiadające znaczny majątek oraz inne banki. Dlatego w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie zaproponowano, aby ten przywilej niższej opłaty obowiązywał wyłącznie w sprawach roszczeń wynikających z czynności bankowych zainicjowanych przez konsumentów oraz rolników prowadzących gospodarstwa rodzinne.

Zaproponowano, aby opłaty wynikające z czynności bankowych wynosiły 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1 tys. zł.

Jak poinformowało w środę CIR jest to korzystne dla osób, które korzystają z usług banków i biorą kredyty na zakup np. mieszkania czy dla producentów rolnych, korzystających z kredytów na zapewnienie ciągłości działalności swojego gospodarstwa.

- Dotychczas z obniżonej opłaty (...) korzystają podmioty, wobec których ta niższa opłata sądowa nie znajduje uzasadnienia, np. spółki posiadające znaczny kapitał czy banki" - podkreślono.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA