REKLAMA

Rząd chce odzyskać zrabowane przez Rosję dowody

  • Autor: PAP/AT
  • 07 marca 2018 06:44
Rząd chce odzyskać zrabowane przez Rosję dowody Do ZSRS trafiły niektóre przedmioty pozostałe po więźniach obozu koncentracyjnego Auschwitz (fot.wikipedia.org/PerSona77)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku skierowało do Rosji trzy wnioski restytucyjne dotyczące przedmiotów zrabowanych w 1945 roku z obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Rosja od wojny przetrzymuje nie tylko polskie dzieła sztuki, ale także przedmioty zrabowane z Auschwitz - podaje "Nasz Dziennik".

"Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku skierowało trzy wnioski restytucyjne dotyczące przedmiotów zrabowanych w 1945 roku z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Polskie władze kierowały się wyraźnymi zaleceniami Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej"- czytamy w "Naszym Dzienniku".

Dziennik dodaje, że "chodzi o dokumenty niemieckiej załogi KL Auschwitz przejęte przez Armię Czerwoną, NKWD oraz specjalną sowiecką komisję zajmującą się badaniem zbrodni hitlerowskich (Nadzwyczajna Sowiecka Komisja Państwowa ds. Badania Zbrodni Niemiecko - Faszystowskich Agresorów)".

"Do ZSRS trafiły też niektóre przedmioty pozostałe po więźniach obozu - rzeczy osobiste więźniów, ale również ludzkie włosy i zęby. Wywieziono także dowody represji, m.in. części urządzeń służących do mordowania ludzi. Niektóre materiały Niemcy usiłowali wywieźć z obozu i zostały one przejęte przez Sowietów w trakcie ewakuacji"- informuje "Nasz Dziennik".

Dziennik zaznacza, że "wszystkie te przedmioty i archiwalia posiadają dużą wartość naukową i historyczną, także dla badań i upamiętnienia Holokaustu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA