REKLAMA

Rząd chce przyciągnąć filmowców. Przygotował projekt ustawy

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (MN)/AT
  • 15 lutego 2017 07:46
Rząd chce przyciągnąć filmowców. Przygotował projekt ustawy


• Miasta coraz chętniej współpracują z branżą filmową, bo to dobra promocja.

• Żeby przyciągnąć poważnych graczy potrzebne są jednak zmiany w prawie.

• Rząd przygotował więc projekt ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej.

Wiadomo, że filmowców z zagranicy nie przekonają tylko ładne plenery, ale potrzebują finansowych zachęt.

Być może Hollywood zacznie wkrótce gościć w Polsce częściej, ponieważ rząd zajął się tematem ulg dla filmowców.

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji od niedawna znajduje się projekt ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. W jego ramach ma powstać Polski Fundusz Audiowizualny, który da możliwość refundacji beneficjentom części poniesionych w Polsce wydatków związanych z produkcją audiowizualną. Jego minimalny roczny budżet przeznaczony na wypłaty wsparcia powinien być określony na poziomie 100 mln zł. Fundusz będzie się zajmował również promowaniem Polski jako miejsca realizacji zagranicznych produkcji filmowych.

- Producenci z Hollywood na bieżąco dokumentują różne lokacje na potrzeby filmów. Ostatnio przez dwa dni gościli we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, i byli zachwyceni w m.in. Halą Stulecia – mówi Natalia Stysło.

Czytaj też: 50 zgłoszeń w konkursie na film historyczny o Polsce

Dodaje, że przy obecnej sytuacji prawnej, osoby decyzyjne pojadą kręcić tam, gdzie znajdą podobne plenery i finansowe ulgi.

- Kiedy zachęty pojawią się również u nas, Amerykanie będą wiedzieli, że warto do nas przyjechać, bo wiedzą już co mamy do zaoferowania. A wtedy Polska, dzięki zespołom profesjonalistów i ciekawym miejscom, stanie się ważna dla producentów filmowych – optymistycznie stwierdza Natalia Stysło.

Projekt ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej jest obecnie na etapie konsultacji publicznych, następnie zostanie skierowany do opiniowania.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Filmowiec Kaowiec 2017-02-15 10:06:02
    Już widzę te piękne produkcje w stylu lat 50-70 zaszłego wieku. Pierwszy powinien być film pod tytułem "O dwóch takich co zbawili Polskę", później coś o Jarosławie Mądrym. Można by tez nakręcić nowego "Antka Policmajstra" (o wcześniejszych zasługach) i "Dobrego Wojaka Antoniego (o teraźniejszych). Mówiąc poważnie władza najjaśniej nam panująca w imieniu suwerena (suweren nazywa się Jarosław Kaczyński) chce zawłaszczyć i zaprząc do własnych celów następne instytucje i środowiska, które powinny być niezależne. Żyłem już w takim systemie i bardzo mi się nie podobało.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA