REKLAMA

Rząd chce szybciej wydawać fundusze unijne w perspektywie 2014-2020

  • Autor: PAP/GP
  • 29 lutego 2016 18:07
Rząd chce szybciej wydawać fundusze unijne w perspektywie 2014-2020 Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

Rząd przyjął w trybie obiegowym, przygotowany przez resort rozwoju, plan dotyczący zwiększenia efektywności i przyspieszenia wydawania funduszy unijnych na lata 2014-2020 - poinformowało w poniedziałek (29 lutego) Ministerstwo Rozwoju.

Jak podkreślił resort, celem Planu działań na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia realizacji programów Umowy Partnerstwa 2014 -2020" jest "zapewnienie takiej realizacji programów współfinansowanych ze środków europejskich na lata 2014-2020, która zagwarantuje pełne wykorzystanie dostępnej dla Polski alokacji w sposób trwale przekładający się na rozwój społeczno-gospodarczy kraju.

Pod koniec stycznia wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński mówił dziennikarzom, że mamy prawie rok opóźnienia w wydawaniu pieniędzy UE z nowej perspektywy finansowej.

- To ma zdecydowanie negatywny wpływ na gospodarkę, bo te pieniądze powinny już pracować - podkreślał.

Oceń działania ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego

Kwieciński zwracał ponadto uwagę, że jest wiele warunków, które Polska musi spełnić, by Komisja Europejska zaczęła przekazywać nam fundusze UE. Są to warunki dotyczące kwestii prawnych, m.in. w zakresie badań i rozwoju, przedsiębiorczości, ochrony środowiska (w tym Prawa wodnego i planów dotyczących gospodarki odpadami).

- To nam wstrzymuje m.in. projekty wodno-kanalizacyjne czy związane z żeglugą śródlądową - mówił. Jak dodał, konieczne są dodatkowe działania dotyczące Prawa zamówień publicznych.

- Jeżeli Polska nie wdroży do 18 kwietnia br. noweli Prawa zamówień publicznych, wprowadzającej przepisy unijnych dyrektyw w tym zakresie, to grozi nam wstrzymanie środków unijnych - zaznaczył.

Ministerstwo rozwoju poinformowało w poniedziałek, że możliwe będzie m.in. przyspieszenie w ogłaszaniu konkursów w poszczególnych programach, inwestowanie środków w najbardziej efektywny sposób, a w konsekwencji zwiększenie i zrównoważenie dynamiki procesów rozwojowych w Polsce.

- Niezbędnym warunkiem dla powodzenia tego przedsięwzięcia jest ścisła współpraca resortów i samorządów, a także środowisk partnerów i beneficjentów - zaznaczył resort.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA