REKLAMA

Rząd chce wyjaśnić wątpliwości związane z nowelizacją ustawy o IPN

 • Autor: PAP/AT
 • 28 lutego 2018 08:30
Rząd chce wyjaśnić wątpliwości związane z nowelizacją ustawy o IPN Oczekujemy, że spotkanie w Izraelu zakończy niepotrzebne i często niesprawiedliwe opinie na temat historii relacji polsko-żydowskich - powiedział Cichocki (Bartosz Cichocki, fot.msz.gov.pl/Gabriel Piętka)

Polska delegacja rządowa pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego spotka się w czwartek w Izraelu ze swoim odpowiednikiem, w celu podjęcia dialogu.

 • W środę (1 marca) Zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem udaje się do Jerozolimy.
 • W czwartek (2 marca) spotka się ze swoim odpowiednikiem w celu podjęcia dialogu.
 • Oczekujemy, że spotkanie rozpocznie deeskalację napięcia - powiedział szef zespołu, wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że polska delegacja rządowa pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego spotka się w czwartek w Izraelu ze swoim odpowiednikiem, w celu podjęcia dialogu.

Cichocki powiedział, że polska delegacja oczekuje, że spotkanie w Jerozolimie rozpocznie proces deeskalacji napięcia pomiędzy Polską a Izraelem. "Oczekujemy, że spotkanie rozpocznie dialog, a zakończy niepotrzebne i często niesprawiedliwe opinie na temat historii relacji polsko-żydowskich" - wskazywał wiceszef MSZ.

Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że polski zespół nie będzie negocjował treści nowelizacji ustawy o IPN. "Nie ma ani takiej możliwości w ramach polskiego ustroju politycznego, ani takiej intencji" - podkreślił.

Czytaj też: Wicepremier: Nie można "zamrozić" ustawy o IPN

Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Artur Lompart dodał, że polski zespół chce również wyjaśnić nieuzasadnione wątpliwości związane z nowelizacją ustawy o IPN, w tym dotyczące swobody badań naukowych. "Na tle fali nieusprawiedliwionych opinii o roli Polski i narodu polskiego w trakcie II wojny światowej, (zespół) będzie w Izraelu rozmawiać o prawdzie historycznej i podkreślać znaczenie, jakie dla jej zachowania ma wolność badań naukowych i nieskrępowane głoszenie prawdy historycznej" - zaznaczył.

W rozmowach z przedstawicielami strony izraelskiej - jak poinformował Lompart - wezmą udział wszyscy członkowie zespołu powołanego na początku lutego przez premiera Mateusza Morawieckiego: oprócz Cichockiego, będą to wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, dyrektor Departamentu Prawnego KPRM Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein.

Czytaj też: Prezydent: Mam nadzieję, że decyzja TK pomoże załagodzić kryzys w relacjach polsko-izraelskich

Wildstein powiedział, że polska delegacja odbędzie kilka spotkań, m.in. w MSZ Izraela i w Instytucie Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Wizyta polskiego zespołu - jak poinformował - zakończy się w piątek.

Pytany, jakie są jego osobiste oczekiwania wobec wizyty, Wildstein powiedział, że przede wszystkim chciałby, aby rozpoczęto dialog na temat wspólnej, bolesnej dla obu krajów historii. Wyraził też nadzieję, że w przyszłości rozmowy obu stron doprowadzą do powstania "wspólnych przedsięwzięć badawczych i historycznych polsko-izraelskich dot. czasów II wojny światowej" i - być może - do powstania wspólnych publikacji na ten temat.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Roman Kafel 2018-02-28 20:44:40
  Alez ten pan rznie glupi!... Komu wyjasniac i co???? To- ze obrzezano art 133KK, ktorego nota bene nikt nigdy z zadnych ekip rzdzacych o9d chwili uchwalenia KK -nie uzyl???) i zwolniono z odpowiedzialnosci jedynych i szkodliwych najbardziej opluwaczy, czyli mass media zydowskie, Hollywood, autorow paszkwili i etc???? Komu ma to prawo sluzyc ?? Polakom czy Israelitom???? IM wyjasniac nie trzeba oni sa specami od wyjasniania...patrz- jak tlumacza i wyjasniaja Palestynczykom , kazde jedno zrzadzenie:-))))) Ze w oczach maja jasno i widza slonce i wszystkie gwiazdy:-))) Kula , granat , bomba i buldozery!!!! Zachowujecie sie panowie wladza- jak banda parchatych wszarzy! Hanba! hanba!
 • Eugeniusz 2018-02-28 10:16:28
  Drogi Panie Przewodniczący! Pan czynisz "faux pas" już w pierwszych słowach. Pan chcesz "rozpoczynać dialog", a to znaczy tylko, że do daty tej wypowiedzi nie było nic, co by dialogiem nazwać można? Ba, tzw. dialog ekumeniczny, trwa tyle już lat, a wynik jest taki, że wszyscy "możni ekumeniczni" po wyjście z sali obrad, "udają się" na pozycje jak przed "dialogowaniem". A może nieco się zastanowić nad... ponad już 2000 lat? A może chce Pan dowodów prawdy "relacji polsko-żydowskich", w oparciu o audycje Radia Maryja i TV TRWAM, np. z udziałem Pana Juliusza Brauna i podobnych Temu Panu, oraz jego stacyjnym rozmówcom (cywile, konsekrowani, duchowni)? głosicieli "miłości ekumenicznej"? A może jest i trzecia droga...? Droga na którą niepotrzebnie wkroczył polski Rząd i parlamentaryzm, przyjmując "niepotrzebną" w polskiej przestrzeni publicznej ustawę, omijając w ten sposób niewygodną dla siebie drogę sądową, czy też tzw. arbitrażu międzynarodowego, jako skutkiem niestosowności dziennikarsko-politycznych, w podobnej "przestrzeni" na poziomie światowym? A jeśli mówić o jakiejś formie "dyplomacji", czy innej postaci kompromisu (w prawdzie i wadze słów), co to w "zespole" robi Pan Bronisław Wildstein, który z miną nienawiści i takim że słowem, obnosi się w kolejnych mediach, u kolejnych publikatorów?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA