REKLAMA

Rząd chce zbudować Muzeum Dziedzictwa Kresów. Ale ma problem

  • Autor: PAP/AT
  • 08 sierpnia 2017 06:28
Rząd chce zbudować Muzeum Dziedzictwa Kresów. Ale ma problem Utworzenie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej jest przesądzone (fot.wikipedia.org/Bladyniec)

W Lublinie ma powstać Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Ale wciąż nie wiadomo, gdzie będzie jego siedziba.

Jak podkreśla "Nasz Dziennik", utworzenie nowej placówki kulturalnej jest przesądzone, o czym świadczą deklaracje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rząd może być również pewien poparcia dla tej idei ze strony parlamentarnej większości - dodaje dziennik, tłumacząc, że projekt popiera Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, a pozytywnie oceniają go przynajmniej niektórzy politycy innych ugrupowań.

Gazeta cytuje wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dla Telewizji Trwam i Radia Maryja. "Mam nadzieję, że uda się uczynić pierwsze kroki, żeby stworzyć Muzeum Ziem Wschodnich" - powiedział Kaczyński. Według "Naszego Dziennika" Kaczyński miał też zapewnić, że będzie rozmawiał z ministrami o zabezpieczeniu funduszy na utworzenie muzeum i jego filii.

Ministerstwo Kultury informuje, że pewne działania już podjęto - informuje "Nasz Dziennik". Resort prowadzi korespondencję z samorządem wojewódzkim na temat zasad powołania muzeum i utworzenia jego siedziby. Gazeta podkreśla, że nie jest to łatwa kwestia, choć wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński optuje za utworzeniem nowej centralnej placówki muzealnej i deklaruje przeznaczenie na ten cel sporych środków. "Nasz Dziennik" przytacza słowa prof. Waldemara Parucha, przewodniczącego Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lublinie, który to klub jest inicjatorem powołania muzeum. Według prof. Parucha władze miejskie i urząd marszałkowski nie wykazują zainteresowania tworzeniem placówki i to jest powodem opóźnienia projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA