REKLAMA

Rząd i minister Zbigniew Ziobro przygotowują zmiany w elektronicznym dozorze skazanych

  • Autor: PAP/GP
  • 20 stycznia 2016 14:45
Rząd i minister Zbigniew Ziobro przygotowują zmiany w elektronicznym dozorze skazanych Dozór elektroniczy ma odciażyc przepełnione polskie więzienia. (fot. R.Stowe/flickr.com/CC BY 2.0)

· Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, na mocy której systemem dozoru elektronicznego (SDE) objęta zostanie część skazanych na kary więzienia.
· Głównym założeniem jest powrót do rozwiązań obowiązujących przed 1 lipca zeszłego roku.

Elektroniczny system monitoringu skazanego kontroluje wykonywanie przez niego obowiązków nałożonych przez sąd i umożliwia odbywanie kary poza zakładem karnym, w miejscu zamieszkania.

Istotą projektu zmian w Kodeksie karnym oraz Kodeksie karnym wykonawczym jest przywrócenie SDE jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności, a nie kary ograniczenia wolności - jak jest od 1 lipca 2015 r.

Rząd, jak przekazało w środę CIR, zaproponował dodanie do Kodeksu karnego wykonawczego przepisów określających stosowanie systemu dozoru elektronicznego jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności.

- Ta forma odbywania kary sprawdziła się w praktyce, a obecne możliwości techniczne dozoru elektronicznego pozwalają zdalnie kontrolować miejsca pobytu osoby skazanej. Dozór elektroniczny, oprócz mniejszych obciążeń budżetowych państwa, oznacza niższy poziom negatywnych konsekwencji wykonania kary niż przebywanie skazanych w zamkniętym zakładzie karnym - wskazano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości przekazywali kilka dni temu na konferencji prasowej, że SDE jest skutecznym narzędziem i znacznie tańszym od pobytu skazanego w więzieniu. Koszt SDE, jak podano, to ok. 331 zł miesięcznie, a pobyt w zakładzie zamkniętym - ok. 3100 zł miesięcznie.

Przygotowywane są zmiany w wysokości opłat sądowych. Zobacz.

Dozór elektroniczny, jak podkreślono w komunikacie, umożliwia skazanemu wykonywanie pracy lub kontynuowanie nauki, przede wszystkim jednak pozwala zachować więzy rodzinne i relacje społeczne.

W komunikacie podano, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2015 r. w 6052 sprawach orzeczono wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Po zmianie przepisów dotyczących systemu dozoru elektronicznego, od 1 lipca 2015 r. do 18 stycznia 2016 r. orzeczono 29 kar ograniczenia wolności wykonywanych w systemie dozoru elektronicznego.

"Dane te pokazują, że poprzednia nowelizacja przepisów zlikwidowała sprawnie działający system dozoru elektronicznego, który będzie mógł być ponownie wykorzystywany przez polskie sądy w sposób efektywny" - oceniono.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • ania 2016-05-31 22:57:34
    Tym co mają takie malutkie kilku miesięczne wyroki, nie zależy na bransolecie. Pan Bodnar ma rację poszerzyć wymiar kary do 2 lat, wtedy skazani będą bardziej zainteresowani aby w ten sposób odbywać karę, a Państwo jak i poszkodowani będą mieli szansę na odzyskanie pieniędzy. Tylko za nim ktoś to zrozumie w resorcie to znowu miną lata świetlne :(
  • ann 2016-05-31 22:34:09
    BARDZO DOBRE ROZWIĄZANIE , POPIERAM W 100% , TYLKO DLA CZEGO TYLKO KARY BANALNE W WYMIARZE DO 1 ROKU ? WIĘKSZOŚĆ KAR W WYMIARZE DO 2 LAT JEST ZA NIE WIELKIE PRZESTĘPSTWA LUB WYKROCZENIA I TO WYMIAR 2 LAT POWINIEN BYĆ OBJĘTY TYM PRZEPISEM. oczywiście głównym warunkiem wykonywania takiej kary w systemie dozoru elektronicznego , powinno być opłacanie grzywny przez skazanego !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA