REKLAMA

Rząd m.in. o podwyżkach dla funkcjonariuszy służb mundurowych

  • Autor: bad/PAP
  • 25 stycznia 2016 17:56
Rząd m.in. o podwyżkach dla funkcjonariuszy służb mundurowych W 2016 roku funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają po około 200 zł podwyżki (fot. policja.gov.pl)

· Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektami rozporządzeń ws. podwyżek dla funkcjonariuszy służb mundurowych.
· Rada Ministrów ma też przyjąć stanowisko wobec obywatelskiego projektu znoszącego finansowanie lekcji religii z budżetu.
· Ministrowie mają także rozpatrzyć projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR.

Zgodnie z projektami rozporządzeń w 2016 roku funkcjonariusze służb podległych MSWiA, czyli policjanci, strażacy, strażnicy graniczni oraz funkcjonariusze BOR, otrzymają po około 200 zł podwyżki.

Funkcjonariusze otrzymają wyższe wynagrodzenie z wyrównaniem od 1 stycznia 2016 roku. Łącznie na podwyżki zaplanowano prawie 400 mln zł dla około 150 tys. funkcjonariuszy.

Wysokość przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy podległych MSWiA, podobnie jak w innych służbach i w wojsku, określana jest przez wielokrotność tzw. kwoty bazowej. Wysokość tej kwoty jest co roku zapisywana w ustawie budżetowej, natomiast mnożnik określany jest przez Radę Ministrów.

Zgodnie z projektami rozporządzeń kwoty podwyżek wyniosą: 202 zł dla policjantów (102 tys. etatów), 203 zł dla strażników granicznych (15 tys. etatów), 210 zł dla funkcjonariuszy BOR (2 tys. etatów) i 198 zł dla strażaków (30 tys. etatów).

Przeciętne miesięczne uposażenie ma wzrosnąć: w BOR z 4,5 tys. do 4,7 tys., w SG z 4,4 tys. do 4,6 tys., w policji z 4,3 tys. do 4,5 tys., w PSP z 4,2 do 4,4 tys. zł.

Ponadto na wtorkowym posiedzeniu rząd ma przyjąć stanowisko wobec obywatelskiego projektu zakładającego zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa - pierwsze czytanie tego projektu ma odbyć się w tym tygodniu w Sejmie.

Szefowa MEN Anna Zalewska w poniedziałek w Radiu RMF poinformowała, że będzie rekomendowała Radzie Ministrów zajęcie negatywnego stanowiska w sprawie projektu. Według niej standardem w Unii Europejskiej jest utrzymywanie lekcji religii z budżetu państwa. "W większości krajów europejskich religia jest finansowana z budżetu państwa" - zaznaczyła. W ocenie minister obywatelski projekt ustawy zachęca do łamania konstytucji i Kodeksu pracy; jest również niezgodny z konkordatem. "Ktoś, kto pracuje w szkole, nie może nie mieć zapłacone" - podkreśliła.

Projekt noweli ustawy o oświacie, pod którym zebrano ponad 150 tys. podpisów, przygotowali autorzy z inicjatywy "Świecka szkoła". Podkreślają oni, że lekcje katechezy w szkołach kosztują budżet 1,35 mld zł; w ich ocenie środki te "w niedofinansowanej polskiej szkole można by przeznaczyć na dużo bardziej pożyteczne cele" - na lekcje wyrównawcze dla najsłabiej się uczących, dofinansowanie do szkoleń dla nauczycieli, lepsze wyposażenie pracowni dydaktycznych czy sal gimnastycznych. Jak wyliczają, polscy uczniowie spędzają na lekcjach katechezy 860 godzin w całym cyklu nauczania, według nich jest to więcej niż na lekcjach biologii, historii czy geografii.

Ministrowie mają także rozpatrzyć we wtorek projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którego celem jest umożliwienie stworzenia nowej linii kredytowej - z dopłatami z ARiMR - przeznaczonej na finansowanie bieżącej działalności związanej z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa, chodzi o utworzenie nowej, preferencyjnej linii kredytowej, z której mogliby korzystać rolnicy, pożyczając środki na działalność bieżącą w okresie oczekiwania na dopłaty bezpośrednie.

Dopłaty bezpośrednie wypłacane są od 1 grudnia do 30 czerwca następnego roku. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki, łącznie na koniec grudnia 2015 r. wypłacono rolnikom 2,933 mld zł, co stanowi nieco ponad 20 proc. całkowitej koperty finansowej na płatności bezpośrednie za 2015 r. wynoszącej ok. 14,49 mld zł. Zapowiedział, że kolejne transze płatności bezpośrednich trafią do rolników w styczniu: 3,5 mld zł dla 500 tys. rolników.

Ponadto w porządku obrad znalazł się projekt ustawy o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA