REKLAMA

Rząd m.in. o realizacji budżetu w 2015 i pracach nad budżetem na 2016 r.

  • Autor: PAP
  • 23 listopada 2015 20:27
Rząd m.in. o realizacji budżetu w 2015 i pracach nad budżetem na 2016 r. (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Informacji o realizacji budżetu w 2015 r. i o harmonogramie prac na projektem budżetu na 2016 r. - wysłucha rząd na wtorkowym posiedzeniu. Zapozna się także z informacjami szefów MON i MSWiA po ich unijnych spotkaniach dotyczących polityki bezpieczeństwa i walki z terroryzmem.

Będzie to pierwsze formalne posiedzenie rządu premier Beaty Szydło, który w ubiegłą środę uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Szefowa rządu zapowiedziała w poniedziałek, że zostanie omówiony plan pracy poszczególnych ministrów. "Na pewno to będzie sporo spraw bieżących" - dodała. Według niej "ministrowie po kilku dniach pracy w swoich ministerstwach mają ogląd sytuacji".

Minister finansów przedstawi rządowi informacje na temat realizacji budżetu państwa w 2015 rok oraz o harmonogramie prac nad projektem budżetu państwa na 2016 rok. "Jesteśmy w końcówce roku i trzeba zastanowić się też nad kwestiami finansowymi" - powiedziała w poniedziałek premier. Dodała, że minister finansów Paweł Szałamacha przygotowuje nowelizację projektu budżetu na przyszły rok.

Projekt budżetu na 2016 r. z deficytem nie większym niż 54,6 mld zł, został przyjęty pod koniec września przez poprzedni rząd i skierowany do Sejmu.

W ubiegłym tygodniu, po objęciu resortu, Szałamacha powiedział dziennikarzom, że trwają prace nad autopoprawką do projektu ustawy budżetowej, która pozwoli - jak mówił - na zrealizowanie priorytetu, "którym jest ambitny plan prorodzinny". Stwierdził wówczas, że wprowadzenie tego planu będzie możliwe między innymi dzięki wprowadzeniu danin sektorowych, poprawieniu efektywności poboru podatków i kwotowemu zwiększeniu deficytu. Dopytywany o wysokość deficytu powiedział, że kwotowo będzie to 1-1,5 mld zł.

Ponadto na wtorkowym posiedzeniu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk ma poinformować o wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. "Mamy zobowiązania dotyczące pierwszych 100 dni rządu i projektów ustaw, które w ciągu tego czasu chcemy przeprowadzić, m.in. dotyczy to programu rodzinnego 500 zł na dziecko" - podkreśliła premier na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Premier w expose wygłoszonym w Sejmie w zeszłym tygodniu zapowiedziała, że w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania rząd zajmie się kwestią wprowadzenia dodatku 500 zł na dziecko, począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach, od pierwszego dziecka. Także w pierwszych 100 dniach - jak mówiła Szydło - rząd zajmie się obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podniesieniem do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku, wprowadzeniem bezpłatnych leków dla seniorów od 75. roku życia oraz podwyższenie minimalnej stawki za godzinę pracy do 12 zł.

Szydło powiedziała na poniedziałkowej konferencji, że chciałaby, by w pakiecie ustaw na pierwsze 100 dni rządu znalazł się również projekt ustawy dotyczący repatriantów.

Premier podkreśliła, że tematem wtorkowego posiedzenia będzie również kwestia bezpieczeństwa. Ministrowie: spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak i obrony narodowej Antoni Macierewicz będą mówić o wynikach ubiegłotygodniowych unijnych spotkań: nadzwyczajnego posiedzenia Rady do spraw Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych dotyczącego walki z terroryzmem oraz spotkania ministrów obrony państw UE dotyczącego polityki bezpieczeństwa.

We wtorek rząd zajmie się także memorandum o porozumieniu pomiędzy rządem Chińskiej Republiki Ludowej a rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące wspólnego wspierania inicjatywy "Pas i Szlak".

Inicjatywa ta zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową. Częścią "nowego Jedwabnego Szlaku" jest uruchomione w 2013 r. kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu. O tym, że "nowego Jedwabnego Szlaku", to wielka szansa dla rozwoju Chin, Azji i Europy, w tym Polski - mówił prezydent Andrzej Duda, który składa w tym tygodniu wizytę w Chinach. Otwierając w poniedziałek w Szanghaju Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, prezydent powiedział, że liczymy na większe zaangażowanie chińskiego biznesu w projekty realizowane w Polsce, która - jak zaznaczył - chce być ważnym partnerem dla Chin.

Premier Szydło zapowiedziała, że utrzymany zostanie wtorkowy termin posiedzeń Rady Ministrów. "Nie planujemy na razie wyjazdowych posiedzeń rządu, będziemy pracować tutaj, mamy dużo pracy" - powiedziała w poniedziałek szefowa rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA