REKLAMA

Rząd m.in. o VAT na niektóre produkty medyczne i powołaniu Akademii Sztuki Wojennej

  • Autor: PAP/JS
  • 11 kwietnia 2016 14:24
Rząd m.in. o VAT na niektóre produkty medyczne i powołaniu Akademii Sztuki Wojennej Projekt jest dostosowaniem polskiego prawa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z czerwca 2015 roku (fot.: P. Tracz/KPRM/premier.gov.pl)

• Podwyższenie VAT do stawki podstawowej 23 proc. z dotychczasowej stawki 8 proc. m.in. na niektóry wyroby z gumy i soczewki inne niż korekcyjne zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którym we wtorek (12 kwietnia) zajmie się Rada Ministrów.
• Omówi także projekt przekształcenia Akademii Obrony Narodowej w Warszawie w Akademię Sztuki Wojennej oraz propozycje zmian w prawie ws. pracowników z UE.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którym we wtorek zajmie się Rada Ministrów, zakłada podwyższenie VAT do stawki podstawowej 23 proc. z dotychczasowej stawki 8 proc. m.in. na niektóry wyroby z gumy i soczewki inne niż korekcyjne.

Projekt dostosowuje polskie prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z czerwca 2015 roku, zgodnie z którym obniżoną stawkę VAT można stosować tylko do produktów służących ściśle określonym celom medycznym lub obniżaniu niepełnosprawności.

Resort finansów przygotował zatem nowelizację ustawy o VAT, w myśl której obniżona 8-procentowa stawka tego podatku będzie mogła pozostać tylko w odniesieniu do części produktów gumowych, tzn. do osłonek antykoncepcyjnych (m.in. prezerwatyw) i poduszek pneumatycznych. Zostanie natomiast podwyższona do 23 proc. np. na smoczki, rozpylacze, kroplomierze i termofory.

Analogicznie stawka 8 proc. pozostanie w odniesieniu do soczewek, które służą do korekcji wzroku, natomiast zostanie podwyższona do stawki podstawowej 23 proc. w odniesieniu do innych szkieł i soczewek (np. okularów przeciwsłonecznych). Nowela miałaby wejść w życie od 1 lipca 2016 roku.

Czytaj też: W Sejmie pierwsze czytanie projektu dot. pierwokupu prywatnych lasów przez LP

Ministrowie omówią także propozycje zmian w kilku ustawach, przygotowane przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, mające na celu ułatwienie i pomoc w korzystaniu z prawa do swobodnego przepływu pracowników wewnątrz UE. Projekt wynikający z unijnego prawa ma zapewnić m.in. wsparcie równego traktowanie takich osób i przeciwdziałać ich dyskryminacji.

W ustawie o promocji zatrudnienia dopisane miałyby zostać obowiązki dotyczące promowania, monitorowania i analizowania skali zjawiska swobodnego przepływu pracowników i ich równego traktowania. W zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy projekt zakłada, że nowym zadaniem inspekcji będzie udzielanie niezależnego poradnictwa prawnego dla wspierania równego traktowania obywateli państw członkowskich UE oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników oraz członków ich rodzin.

Rząd zajmie się także projektem przekształcającym od 1 października Akademię Obrony Narodowej w Warszawie w Akademię Sztuki Wojennej. Nowa Akademia ma realizować zadania określone przez MON, odpowiadające potrzebom sił zbrojnych, "stanowiąc ich zaplecze analityczne i eksperckie". Projekt mówi, że "Akademia może kształcić osoby cywilne", zaś w uzasadnieniu napisano, że chodzi tu o nauczanie "w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa, w szczególności na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego".

Zobacz: Akademia Obrony Narodowej z nowym rektorem, ale niejasną przyszłością

Jeśli przygotowany przez MON projekt zostanie uchwalony, wejdzie w życie 1 lipca, zaś 1 października zostanie utworzona ASW w miejsce zniesionej dzień wcześniej AON. Żołnierze służący do tej pory w AON mają dalej pełnić służbę w ASW. Studenci, doktoranci, słuchacze i kursanci obecnej Akademii automatycznie będą kontynuować naukę na nowej uczelni, a osoby przyjęte na AON na rok akademicki 2016/17 zostaną przyjęte na ASW.

Akademia Obrony Narodowej w warszawskim Rembertowie powstała 1 października 1990 r. z przekształcenia Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. AON przygotowuje wojskowych do funkcji w dowództwach, sztabach, uczelniach, instytucjach wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa.

Ministrowie omówią także projekt zmian w ustawie o transporcie drogowym. Zakłada on likwidację 16 wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego i przekazanie ich zadań i kompetencji kontrolnych do 10 delegatur Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Według autorów projektu "likwidacja nadmiernie rozbudowanych struktur administracji rządowej w terenie pozwoli na podniesienie efektywności działania oraz wygenerowanie oszczędności w wysokości 10 proc. budżetu likwidowanych jednostek i ograniczenie o 10 proc. liczby etatów".

Ponadto rząd ma zapoznać się z informacją dotycząca prac w Ministerstwie Rozwoju zmierzających do poprawy otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców (etap 1 - I półrocze 2016 r.)

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA