REKLAMA

Rząd oszukał górników? Zawiadomienie w prokuraturze

  • Autor: PAP
  • 05 października 2015 16:53
Rząd oszukał górników? Zawiadomienie w prokuraturze Kukiz wytyka rządowi, że wbrew zapisom porozumienia do końca września nie powstała Nowa Kompania Węglowa ani też kompleksowy program naprawy polskiego górnictwa i połączenia go z energetyką (fot. PTWP)

Przedstawiciele Ruchu Kukiz'15 przesłali w poniedziałek (5 października) do katowickiej prokuratury zawiadomienie, w którym chcą zbadania, czy przedstawiciele rządu nie złamali prawa w sprawie styczniowego porozumienia z górnikami.

O przesłaniu zawiadomienia do prokuratury poinformował w poniedziałek PAP mec. Grzegorz Długi, który podczas wyborów parlamentarnych 25 października będzie "jedynką" ruchu Kukiza w okręgu katowickim. Pismo zostało przesłane do Prokuratury Rejonowej Katowice-Wschód.

Paweł Kukiz i jego współpracownicy, którzy zarzucają rządowi niewywiązanie się ze styczniowej umowy i "oszukanie Ślązaków", chcą, by prokuratura zbadała sprawą pod kątem art. 231 Kodeksu karnego. Przepis ten mówi o niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, który działa w ten sposób na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

Rząd nie wywiązuje się z obietnic

O zamiarze zawiadomienia prokuratury informował Kukiz już podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach. Wytknął wtedy rządowi, że wbrew zapisom porozumienia do końca września nie powstała Nowa Kompania Węglowa ani też kompleksowy program naprawy polskiego górnictwa i połączenia go z energetyką.

W opinii członków jego ugrupowania, konsekwencje powinni ponieść nie tylko sygnatariusze porozumienia ze strony rządu, ale też premier Ewa Kopacz, która uczestniczyła w podpisaniu dokumentu.

Porozumienie z 17 stycznia podpisali pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, w obecności premier Ewy Kopacz, ministrów: Włodzimierza Karpińskiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz licznego grona związkowców i samorządowców śląskich.

Jednym z głównych postanowień porozumienia było powołanie do 30 września Nowej Kompanii Węglowej, do której miałyby trafić część zakładów obecnej Kompanii Węglowej, przeżywającej olbrzymie problemy finansowe.

Rząd nie ma sobie nic do zarzucenia

Podczas środowego nadzwyczajnego posiedzenia rząd zdecydował, że 100 proc. akcji KW zostanie wniesione do spółki Towarzystwo Finansowe Silesia. Oznacza to, że do Silesii trafi 11 kopalń Kompanii, co ma być - jak podkreśla rząd - podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Ma to być też pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. NKW - przekazali przedstawiciele rządu.

Jak mówił rzecznik rządu Cezary Tomczyk, ta decyzja stanowi wypełnienie zobowiązań styczniowego porozumienia ws. naprawy górnictwa. "Decyzją Rady Ministrów wprowadziliśmy Kompanię Węglową do Silesii tworząc nowy podmiot, czyli właśnie Nową Kompanię Węglową. To jest realizacja obietnic, bardzo dobrze przeanalizowana przez prawników. Zajmowaliśmy się tym od wielu miesięcy, cieszę się, że ten proces znajduje szczęśliwy finał" - powiedział Tomczyk już w dniu, w którym Kukiz zapowiedział zawiadomienie prokuratury.

Rzecznik rządu zaznaczył, że środowe postanowienie rządu jest kolejnym krokiem w procesie naprawy sektora górnictwa. "Następny krok to odpowiedzenie na pozytywne sygnały, które płyną na rynek ze strony spółek energetycznych" - zapowiedział Tomczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Wiola 2015-10-06 14:49:39
    Program dla górnictwa to efekt prac kilku ministerstw, a zakłada on odbudowę potencjału jaki niewątpliwe jest w górnictwie poprzez np zgazowanie węgla czyli zamiana węgla w gaz, który na powierzchni posłuży do produkcji energii. A próby takie odbyły się już choćby w kopalni Wieczorek. Jest laboratorium w Katowicach, które się zajmuje badaniami tej kwestii. A co do Karpińskiego to sprawa górnictwa jest mu szczególnie bliska ze względu na Bogdankę na rzecz, której aktywnie działał w Lubelskim.
  • Jola 2015-10-05 19:46:32
    Brawo, wreszcie ludzie którzy walczą o swoje i nie tylko mówią. Koalicja rządząca nas,Polaków rujnuje.Trzeba powiedzieć wreszcie nie,bo jak tak dalej pójdzie to czekają Nas czasy wyjść na ulicę tak jak już wychodzą Niemcy, bo mają dość Merkel.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA