REKLAMA

Rząd powiększy się o ministerstwo bezpieczeństwa? PiS ma pomysł

  • Autor: PAP/GP
  • 06 maja 2016 07:38
Rząd powiększy się o ministerstwo bezpieczeństwa? PiS ma pomysł Mariusz Kamiński jest obecnie koordynatorem służb specjalnych. (fot.:youtube.com)

W rządzie powstanie nowy superresort: Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego. Pokieruje nim Mariusz Kamiński, który jako minister byłby samodzielnym przełożonym szefów specsłużb – pisze "Nasz Dziennik".

- Nowy resort ma skonsolidować polskie służby specjalne, cywilne i wojskowe - zaznacza.

Przyszły szef Ministerstwa Bezpieczeństwa uzyska znacznie szersze kompetencje niż obecnie. Jako minister w kancelarii premier Beaty Szydło posiada jedynie zapisane w ustawach kompetencje premiera dotyczące służb specjalnych. Na czele oddzielnego resortu byłby zaś przełożonym szefów służb specjalnych.

W Polsce jest ich pięć. Trzy cywilne: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu i Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz dwie wojskowe: Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Służba Wywiadu Wojskowego.

Przeczytaj: Opozycja zawiązuje koalicję

- Zdaniem PiS służby muszą czuć istnienie silnego politycznego nadzoru - wskazuje dziennik. - Ale i on nie wystarczy bez odpowiednio rozbudowanej, trwałej struktury administracyjnej, pozwalającej zachować ciągłość kontroli i koordynacji, gdy stojący na czele resortu będą się zmieniać - dodaje.

- Do zmian doszłoby najwcześniej w sierpniu - zapowiada "Nasz Dziennik". Wiąże się to z organizacją szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży w lipcu. Reorganizacja, która miałaby miejsce wcześniej, mogłaby pociągnąć za sobą czasowe obniżenie sprawności służb - podsumowuje gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA