REKLAMA

Rząd przestawia ster na gospodarkę

  • Autor: GP
  • 29 września 2016 07:22
Rząd przestawia ster na gospodarkę Rzecznik rządu przekazał, że po roku skupienia na projektach społecznych rząd teraz popracuje nad gospodarką. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

- Przez ostatnie pół roku byliśmy skupieni na projektach społecznych. W następnych miesiącach będziemy się koncentrować na sprawach gospodarczych - powiedział Rafał Bochenek, rzecznik rządu.

- Przez pierwsze pół roku byliśmy skupieni na projektach społecznych - mówił w czwartek (29 września) w Polskim Radiu Rafał Bochenek, rzecznik rządu. Wymienił zrealizowane i wdrożone pomysły: program Rodzina 500 plus czy też podwyżkę płacy minimalnej.

- To były sprawy ważne - kontynuował. - W następnych miesiącach będziemy się koncentrować na sprawach gospodarczych.

W tym kontekście uzasadniał środową dymisję Pawła Szałamachy i przekazanie pod kontrolę Mateusza Morawieckiego Ministerstwa Finansów. - Minister Szałamacha zna się na gospodarce. Z uwagi na pewne trudności natury prawnej, chcieliśmy ułatwić realizację Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, stąd te dwa resorty (finansów i rozwoju - przyp.red.) oddano w ręce jednej osoby - mówił polityk PiS.

Bochenek jest zdania, że "pewne procesy będą przebiegać sprawniej", gdy polityka ekonomiczna państwa (w tym i finansowa) będą kontrolowane w jednym ośrodku decyzyjnym.

Po pierwsze gospodarka, po drugie gospodarka i po trzecie...

-Teraz dla rządu kluczowe są kwestie gospodarcze i polscy przedsiębiorcy. Dla nich będą prezentowane nowe propozycje - uzasadniał Bochenek. Rząd przygotowuje w tym momencie "konstytucję gospodarczą dla przedsiębiorców" i konsultuje "Sto ułatwień dla przedsiębiorców".

Bochenek zaznaczył, że rozwiązania te mają służyć poszerzeniu swobody gospodarczej, a w dalszej perspektywie ułatwić Polakom poszerzenie zasięgu polskich pomysłów gospodarczych poza UE.

Dymisja Szałamachy nie była karą

Zapytany o to, czy premier Beata Szydło nie była zadowolona z tego jak pracował Paweł Szałamacha rzecznik rządu odpowiedział: -  Nie traktuję tej dymisji w aspektach "karnych". Minister Szałamacha przygotował budżet, który będziemy realizować, który będzie realizował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Paweł Szałamacha kierował Ministerstwem Finansów mniej niż rok. (fot. Ministerstwo Finansów, mf.gov.pl)

Bochenek odpierał też zarzuty opozycji, że plany ministra Morawieckiego pozostają na papierze.

- Premier mówiła, że od pisania planów przejdziemy do czynów. To właśnie zaczynamy robić. Proszę też pamiętać, że nie jest tak, że gospodarkę można z miesiąca na miesiąc ruszyć. Potrzebujemy pewnych rozwiązań prawnych dla przedsiębiorców, by uruchomić rozwój - podkreślił.

Plan Mateusza Morawieckiego

Plan gospodarczy wicepremiera Mateusza Morawieckiego, nazywany przez administrację rządową Planem Odpowiedzialnego Rozwoju lub Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, jest szeroko zakrojoną inicjatywą ekonomiczną. Ma zrewolucjonizować gospodarkę kraju i oprzeć jej rozwój o nowe dziedziny ekonomiczne.

W pierwszej połowie roku plan był konsultowany w regionach. Negocjacje i prezentację jego założeń realizował sam wicepremier Morawiecki, ale też jego wiceministrowie, np. Jerzy Kwieciński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zbyszek S. 2016-09-29 18:04:31
    Jetem na tak.Pytanie - dlaczego tak późno. Spraw społecznych nie rozwiąże się bez wyraźnego ożywienia gospodarczego. Mam jednak wątpliwości co do realności "Planu Morawieckiego", a włączenie Resortu Finansów w jeden "giga" Resort nie jest żadnym gwarantem powodzenia. Myślę, że jest zagrożeniem dla realizacji projektów społecznychREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA