REKLAMA

Rząd przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim

  • Autor: PAP/JS
  • 27 września 2016 20:18
Rząd przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd, związek metropolitalny będzie zrzeszeniem gmin województwa śląskiego, "charakteryzujących się istnieniem silnych związków funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 2 mln mieszkańców". (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Rząd przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim.
• Dzięki utworzeniu związku najważniejsze dla mieszkańców usługi - jak transport, będą zarządzane przez jeden podmiot, który będzie brał pod uwagę potrzeby całej metropolii.

Samorządy aglomeracji od lat domagają się takiego rozwiązania argumentując, że pomoże rozwiązywać problemy związane np. z koordynacją transportu publicznego czy planowania przestrzennego.

- Na taką ustawę czekamy od 26 lat. To historyczny dzień dla Śląska - ocenił wiceminister sprawiedliwości i poseł z woj. śląskiego Michał Wójcik.

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd, związek metropolitalny będzie zrzeszeniem gmin województwa śląskiego, "charakteryzujących się istnieniem silnych związków funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 2 mln mieszkańców".

Zadaniem związku będzie dbanie o rozwój obszaru metropolitalnego. Związek będzie mógł także przejmować zadania gminne, ale jedynie na zasadzie dobrowolnych porozumień. Do zadań związku będzie należało m.in. kształtowanie polityki rozwoju, ładu przestrzennego oraz planowanie, koordynacja, integracja i rozwój publicznego transportu zbiorowego - drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego.

Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa - 5 proc. udziału w podatku PIT od osób zamieszkałych na obszarze związku. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.

Związek metropolitalny tworzony będzie przez Radę Ministrów, która w rozporządzeniu ustali jego granice, nazwę oraz siedzibę władz związku. Organy związku będą tworzone przez przedstawicieli gmin wchodzących w jego skład. Organem stanowiącym będzie zgromadzenie związku metropolitalnego. W jego skład będzie wchodzić po jednym przedstawicielu organu wykonawczego każdej jednostki samorządu terytorialnego. Zarząd związku metropolitalnego - wybierany przez zgromadzenie - będzie liczyć 5 członków.

Czytaj też: Rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy

- Ta ustawa umożliwi rozwiązanie wielu problemów regionu, jak choćby kwestie ładu przestrzennego czy wspólnego biletu na komunikację, którego brak blokuje rozwój - uważa wiceminister Wójcik. - Ogromne podziękowania należą się pani premier Szydło i panu ministrowi Błaszczakowi. Bardzo się cieszę ze stałego finansowania, to ok. 250 mln zł rocznie z budżetu państwa, które powinny być zagospodarowane nie na administrację, ale na konkretne inwestycje. W ostatnich godzinach odbieram telefony od samorządowców ze Śląska dziękujących za ten projekt. Obiecaliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość, że metropolia będzie i słowa dotrzymamy - dodał.

Jak poinformował, projekt zakłada funkcjonowanie metropolii w fazie organizacji już od lipca 2017 r., z finansowaniem w wysokości 5 mln zł, natomiast normalne funkcjonowanie z pełnym finansowaniem w wysokości 250 mln zł rocznie dla regionu - od początku 2018 r.

Jak ponownie podkreśliło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we wtorkowym komunikacie, aktualnie obowiązująca Ustawa o związkach metropolitalnych zawiera istotne mankamenty, które w praktyce uniemożliwiają sprawne funkcjonowanie takiego związku.

W myśl projektu ustawy, proces utworzenia związku metropolitalnego na Śląsku zostanie uwolniony od nadmiernie rozbudowanych procedur. Związek będzie mógł płynnie przejąć mienie oraz zadania, na podstawie dobrowolnych porozumień z samorządami, tak, aby zagwarantować ciągłość ich realizacji. Zostanie również zachowana trwałość projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej.

"Nowa ustawa metropolitalna w województwie śląskim pozwoli na bardziej sprawne funkcjonowanie obszaru śląskiego i na lepszą realizację zadań publicznych, co przełoży się na poprawę warunków życia mieszkańców Śląska" - przewiduje resort spraw wewnętrznych we wtorkowym komunikacie.

Przygotowany przez MSWiA i przedstawiony w pierwotnej wersji z końcem kwietnia br. projekt ustawy metropolitalnej ma poprawiać obowiązującą ustawę z 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa ta nie została jednak wdrożona, ponieważ obecny rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń, uznając, że ma wiele wad.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA