REKLAMA

Rząd szuka rozwiązań na obniżenie wieku emerytalnego. Będzie staż czy nie?

 • Autor: GP/PAP
 • 22 czerwca 2016 14:18
Rząd szuka rozwiązań na obniżenie wieku emerytalnego. Będzie staż czy nie? Marcin Zieleniecki z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. (fot.:youtube.com)

• Po burzliwej rozmowie na Radzie Dialogu Społecznego MRPiPS zaproponowało warianty wieku emerytalnego.
• Ale Marcin Zieleniecki z resortu nie wyklucza, że będą rozważane inne możliwości rozwiązań prawnych.
• Propozycja jest realizacją obietnicy wyborczej PiS.

W czasie spotkania Rady Dialogu Społecznego w środę (22 czerwca) doszło do wymiany zdań o emeryturach. W czasie debaty najmocniej zabrzmiał głos Marcina Zielenieckiego, który w imieniu resortu rodziny, pracy i polityki społecznej precyzował pracodawcom i zwiadowcom jak rząd chce spełnić obietnicę obniżenia wieku emerytalnego.

Sytuacja w czasie rozmów byłą napięta, bo strona związkowa nie ukrywała niezadowolenia ze stanowiska resortu finansów. Powodem takiego stanu rzeczy był konkretny załącznik, który resort finansów przekazał związkowcom, a który OPZZ ujawnił. Więcej o tym można przeczytać tutaj.

Wiesław Jańczyk z resortu finansów podkreślał, że cała debata wpisuje się w szerszy problem zbierania podatków w Polsce. - Musimy przyzwyczaić Polaków, że płacenie podatków to patriotyzm.

Wtórował mu Sławomir Dudek, też z tego ministerstwa: - Budżet jest bezpieczny w tym roku, bo mimo niższych wpływów z podatków sektorowych, mamy ok. 5 mld zł dodatkowych funduszy z NBP.

Zapewnienia przedstawicieli resortu Pawła Szałamachy, jednak nie uspokoiły strony związkowej.

Z dyskusji miało wynikać, że załącznik, który ujawnił OPZZ ws. wieku emerytalnego to inicjatywa tylko MF, nie konsultowana z innymi resortami. Inicjatywa, która miała chyba pokazać zdanie odrębne w MF. 

- Mamy w Sejmie projekt ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prezydenta Dudy. Projekt, który zakłada obniżenie wieku emerytalnego kobiet do 60 roku życia, mężczyzn do 65 roku życia - mówił przedstawiciel MRPiPS, Marcin Zieleniecki, starając się załagodzić sytuację.

- Projekt, który podkreślam, nie zakłada wprowadzenia przesłanki stażowej. Jest to projekt zakładający jedynie obniżenie podstawowego wieku emerytalnego - dodawał Zieleniecki. - Oczywiście nie jest tak, że nie są rozważane warianty alternatywne. Takie warianty rozważamy. Nie robimy tego w sposób ukryty. Również pomysły, które są zgłaszane na forum zespołu ds. ubezpieczeń społecznych, m.in. pomysły wprowadzenia emerytury bez względu na wiek, czyli emerytury po 35 latach ubezpieczenia w przypadku kobiet i 40 lat ubezpieczenia w przypadku mężczyzn rozważamy.

Czytaj: Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Zieleniecki zaznaczał, że nadal trwają wyliczenia, które mogą korygować proponowane zmiany.

- Rozważamy również inne warianty dlatego, że jesteśmy do tego zobowiązani konstytucyjnie. Natomiast jedyny projekt, który jest realizowany, to jest prezydencki projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny, który jest w Sejmie i przedstawiciele rządu i partnerów społecznych wielokrotnie, na różnych forach mieli okazję się wypowiadać - dodał.

W Poznaniu minister finansów Paweł Szałamacha powiedział w środę (22 czerwca),  że podczas wypracowywania stanowiska rządu wobec projektu prezydenckiego obniżenia wieku emerytalnego, przedłożył scenariusze, które warto rozważyć. Są to opcje rozważane również w Radzie Dialogu Społecznego - dotycząca wieku 61 dla kobiet, 66 lat dla mężczyzn oraz wieku 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn połączona ze stażem pracy 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Projekty to realizacja obietnicy wyborczej Andrzeja Dudy i premier Szydło, która zapadła rok temu. Prezydent i rząd PiS zapowiedzieli cofnięcie reformy emerytalną rządu Donalda Tuska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • komentator 2016-06-23 11:57:03
  Jak to: Rząd szuka?... Przecież w kampanii mieli gotowe ustawy, a p. Szydło wymachiwała teczką! Jedyne dobre i - w miarę sprawiedliwe rozwiązanie to: równy wiek 65 lat dla kobiet i mężczyzn lub 40 lat składkowych oraz likwidacja większości przywilejów emerytalnych
 • starydrwal 2016-06-22 19:33:14
  Kolejny rząd który wypasa się na niewolniczej pracy starych ludzi. Tylko kryterium 35/40 bez względu na wiek i będzie praca dla młodych
 • jaś 2016-06-22 16:04:00
  Przejście na emeryturę powinno być uzależnione nie od wieku, ale od lat pracy, bo jedni pracują 15 lat, inni 50 lub więcej lat. Wyższy wiek emerytalny, powinien objąć osoby o niskim stażu pracy. Natomiast osoby o stażu np. 45 lat powinny mieć możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek. Mnie niestety grozi praca przez 50 lat, po której będę wrakiem człowieka, a nie emerytem. (pracuję od 17-go roku życia, obecnie mam 47 lat i 11 m-cy pracy fizycznej, same składkowe a pracuję od 01-08-1968 r.)
 • lesio 2016-06-22 15:09:41
  a miało być 35/40 bez względu na wiek zrozumiał bym jak by zrobili 37/42 składkowe poczekamy co zrobią ale juz wiadomo ze to będzie z tego wielka klapa i nie wywiązą sie z danej obietnicyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA