REKLAMA

Rząd we wtorek o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2018 r.

  • Autor: PAP/JS
  • 15 stycznia 2018 18:57
Rząd we wtorek o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2018 r. Posiedzenie Rady Ministrów rozpocznie się o godz. 10 (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Podczas wtorkowego (16 stycznia) posiedzenia rząd zapozna się z założeniami MSZ dotyczącymi polityki zagranicznej w bieżącym roku oraz propozycją zmian w Kodeksie cywilnym, które mają skrócić termin przedawnienia roszczeń cywilnych.

  • Rząd ma się zająć także przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji m.in. Kodeksu cywilnego, który - co do zasady - ma skrócić termin przedawnienia roszczeń cywilnych.
  • Główny przepis nowelizacji przewiduje skrócenie podstawowego terminu przedawnienia roszczenia z 10 do 6 lat.
  • Ministrowie mają też omówić przygotowany przez resort infrastruktury projekt uchwały ws. ustanowienia programu wieloletniego: "Pomoc w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów do 2023 roku".

Posiedzenie Rady Ministrów rozpocznie się o godz. 10; pierwszym punktem, którym zajmą się ministrowie - jak wynika z porządku obrad - będą założenia polskiej polityki zagranicznej na bieżący rok.

Minister spraw zagranicznych corocznie na posiedzeniu rządu przedstawia założenia polityki zagranicznej na dany rok; dokument ma charakter poufny. Zwyczajowo w pierwszym kwartale roku szef MSZ przedstawia też w Sejmie informację o zadaniach w polityce zagranicznej.

W ubiegły wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał ze stanowiska m.in. ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego; szefem resortu został dotychczasowy wiceszef MSZ ds. prawnych i traktatowych Jacek Czaputowicz.

Nowy szef MSZ przejmując kierowanie resortem informował o swoich najbliższych planach wizyt zagranicznych. Zapowiedział wtedy, że z pierwszą wizytą uda się do Bułgarii, która od 1 stycznia sprawuje prezydencję w Radzie UE. Szef MSZ odwiedził Sofię w poniedziałek.

W środę nowy szef MSZ udaje się do Berlina gdzie spotka się z szefem niemieckiej dyplomacji Sigmarem Gabrielem. Czaputowicz mówił obejmując urząd, że Niemcy "są naszym głównym partnerem gospodarczym i politycznym" i Polsce zależy na "utrzymaniu bardzo dobrych stosunków" z tym krajem. "Prowadzimy rozmowy, by doprowadzić do realizacji tej wizyty" - dodał.

Szef MSZ ma w tym tygodniu towarzyszyć także prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. W kolejny poniedziałek - 22 stycznia, minister SZ planuje udział w posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli.

Rząd ma się zająć także przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji m.in. Kodeksu cywilnego, który - co do zasady - ma skrócić termin przedawnienia roszczeń cywilnych.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu istotny argument przemawiający za taką zmianą stanowią "trudności dowodowe, gdyż po upływie zbyt długiego okresu trudno jest nie tylko wykazać roszczenie, ale przede wszystkim - jego ewentualne wygaśnięcie". "Projektowane rozwiązanie będzie mieć zatem charakter dyscyplinujący strony" - dodano.

Główny przepis nowelizacji przewiduje skrócenie podstawowego terminu przedawnienia roszczenia z 10 do 6 lat. Natomiast w przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dotyczących świadczeń okresowych, np. czynszu, najmu i dzierżawy wynosiłby on jednak, tak jak dotychczas, trzy lata.

Proponowana regulacja zakłada również wzmocnienie praw konsumentów poprzez zobowiązanie sądu do zbadania, czy roszczenie jest przedawnione. Jeśli po analizie materiału dowodowego sąd stwierdzi, że upłynął termin przedawnienia powództwo zostanie oddalone i żadna czynność dłużnika nie będzie już do tego potrzebna. W projekcie zapisano także, by w wyjątkowych przypadkach sąd mógł nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia, jeżeli wymagają tego względy słuszności.

W projekcie przewidziano też modyfikację sposobu liczenia upływu terminu przedawnienia. Bieg przedawnienia, ma się bowiem kończyć z upływem ostatniego dnia roku kalendarzowego. Oznaczałoby to, że terminy przedawnienia zostaną nieco wydłużone - o czas do końca roku kalendarzowego. Reguła ta nie będzie jednak dotyczyć terminów przedawnienia krótszych niż dwa lata. "Rozwiązanie będzie stanowić ułatwienie dla samych wierzycieli, którzy nie będą musieli dokonywać szczegółowych obliczeń" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Ministrowie mają też omówić przygotowany przez resort infrastruktury projekt uchwały ws. ustanowienia programu wieloletniego: "Pomoc w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów do 2023 roku".

Pod koniec października ówczesny resort infrastruktury i budownictwa informował, że na program ten zaplanowano 27 mld zł; dokument ma ustanowić ramy finansowe oraz warunki realizacji zamierzeń państwa dotyczących zarządzania infrastrukturą kolejową.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA