REKLAMA

Rząd zbierze się w czwartek. Debata m.in. o zmianach w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego

  • Autor: PAP/JS
  • 06 września 2017 19:14
Rząd zbierze się w czwartek. Debata m.in. o zmianach w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego Rząd zasiądzie na posiedzeniu w czwartek (7 września) (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

W czwartek (7 września) rząd zajmie się m.in. nowelą ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która zakłada zmianę regulacji dotyczących centrów zdrowia psychicznego.

• Rada Ministrów omówi też projekty ustaw: o pracy na morzu oraz o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

• Pierwsza ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z października 2015 r. 

• Druga z nich - ma zapewnić dodatkowe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, autorstwa Ministerstwa Zdrowia, zakłada m.in. zmianę niektórych regulacji dotyczących stosowania przymusu bezpośredniego (ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania pomieszczeń, w których przetrzymywane są osoby izolowane), a także finansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Elementem proponowanej nowelizacji jest również zmiana regulacji dotyczących centrów zdrowia psychicznego. Chodzi o dookreślenie roli centrów w zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej, zintegrowanej i dostępnej opieki zdrowotnej. Projekt dotyczy także m.in modyfikacji przepisów w zakresie koordynacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP).

Celem regulacji jest dostosowanie przepisów do orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Konstytucyjnego; część zmian wynika z doświadczeń resortu zdrowia związanych ze stosowaniem ustawy.

Rząd zajmie się także projektem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nowelizacji ustawy o pracy na morzu. Propozycja ma na celu wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z października 2015 r. i poprawek z 2014 r. do Konwencji o pracy na morzu z 2006 r.

Projektowane przepisy mają na celu m.in. wyraźne określenie zakresu kosztów powrotu do kraju porzuconych marynarzy oraz wskazanie, że w przypadku gdy armator statku o polskiej przynależności nie podejmuje działań repatriacji marynarza, organizuje ją dyrektor urzędu morskiego właściwy dla portu macierzystego statku we współpracy z konsulem RP. Nowe regulacje mają także wprowadzić obowiązek posiadania przez armatora ubezpieczenia lub innego zabezpieczenia finansowego na wypadek porzucenia marynarza.

W czwartek rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych. Nowe przepisy mają zapewnić dodatkowe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

Chodzi o zwiększenie środków na odszkodowania i rekompensaty dla rolników, którzy złożyli oświadczenia, iż nie spełnią nowych, bardziej rygorystycznych zasad bioasekuracji. Rolnikom tym przysługują odszkodowania za ubój świń oraz rekompensata za rezygnację z chowu trzody chlewnej do końca 2018 r. Projekt proponuje podniesienie kwoty na odszkodowania do 21,5 mln zł, a na rekompensaty - do 8 mln zł

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA