REKLAMA

Sąd Najwyższy przyspiesza rozpatrywanie sprawy ułaskawienia Mariusza Kamińskiego

  • Autor: PAP/GP
  • 27 lipca 2017 11:15
Sąd Najwyższy przyspiesza rozpatrywanie sprawy ułaskawienia Mariusza Kamińskiego Mariusz Kamiński (PiS) został ułaskawiony przez prezydenta Dudę przed prawomocnym wyrokiem. Część ocen prawnych tej sytuacji jest dla niego niekorzystna i sugeruje, że ułaskawienie nie jest w mocy. (fot.:youtube.com)

1 sierpnia ma się odbyć dodatkowe posiedzenie Sądu Najwyższego (SN), by rozpatrzeć dwa wnioski o zawieszenie postępowanie kasacyjne ws. Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA. Ich ułaskawienie siedmioro sędziów SN uznało w maju za "niewywołujące skutków procesowych".

Informację przekazał Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN. Jak dodał, chodzi o wniosek prokuratora generalnego i obrony. Poinformował, że nie zmieniono terminu rozpoznania kasacji, który wyznaczony jest na 9 sierpnia. Jeśli jednak SN przychyli się do wniosków o zawieszenie postępowania, termin ten będzie nieaktualny - zaznaczył.

Według ustawy z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed TK, Trybunał rozstrzyga spory kompetencyjne, gdy co najmniej dwa centralne konstytucyjne organy państwa uznają się za właściwe - lub też niewłaściwe - do rozstrzygnięcia tej samej sprawy lub wydały w niej rozstrzygnięcia. Art. 86 par. 1 tej ustawy stanowi. - Wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

Prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych - uznało 31 maja siedmioro sędziów Sądu Najwyższego - w odpowiedzi na pytanie prawne związane z ułaskawieniem w 2015 r. byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego i innych członków kierownictwa CBA przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA