REKLAMA

Sąd najwyższy: Senat obraduje nad ustawą

  • Autor: PAP/AT
  • 21 lipca 2017 09:58
Sąd najwyższy: Senat obraduje nad ustawą Zgodnie z ustawą, utworzone mają być m.in. trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna (fot.senat.gov.pl)

Senat po jednodniowej przerwie wznowił obrady podczas których zajmie się uchwaloną w czwartek (20 lipca) przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym.

Zgodnie z ustawą, utworzone mają być m.in. trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna. Ponadto zmienić ma się tryb powoływania sędziów SN, a wszyscy obecni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku.

Ustawa, którą zajmą się senatorowie, zawiera przepisy, które wprowadzone zostały w czwartkowych głosowaniach jako poprawki PiS. Jedna z nich wniosła do ustawy m.in. propozycję zgłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wśród nich jest przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów. Prezydent mówił wcześniej, że bez takiej zmiany (którą wniósł do Sejmu w formie projektu noweli ustawy o KRS) nie podpisze ustawy o SN.

Inny zapis - wprowadzony w czwartek do ustawy - zakłada, iż o tym, kto spośród obecnych sędziów, pozostanie w SN, ostatecznie zdecyduje prezydent, a nie - jak pierwotnie proponowano - minister sprawiedliwości. Zgodnie z uchwaloną ustawą, minister będzie wskazywał sędziów do pozostania w SN. Pozostali sędziowie, których pozostania w stanie czynnym nie zatwierdzi prezydent RP, następnego dnia po wejściu ustawy w życie zostaną przeniesieni w stan spoczynku.

Czytaj też: Debata o sądach zaszkodziła PiS? Ten sondaż może zaskoczyć... opozycję

Opozycja, według której ustawa o Sądzie Najwyższym jest niekonstytucyjna, apeluje o weto prezydenta.

W czwartek wieczorem zebrała się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która zajęła się ustawą o SN. Ostatecznie komisja w nocy z czwartku na piątek zdecydowała, by nie wnosić poprawek do ustawy o SN.

Komisja odrzuciła jednocześnie wniosek senatorów PO o odrzucenie w całości tej ustawy. Senatorowie PO zapowiedzieli wówczas, że wniosek o odrzucenie ustawy ponowią jako wniosek mniejszości podczas obrad plenarnych Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA