REKLAMA

Sąd odrzucił wnioski Rzeplińskiego ws. trzech sędziów TK

 • Autor: PAP/JS
 • 08 grudnia 2016 19:43
Sąd odrzucił wnioski Rzeplińskiego ws. trzech sędziów TK Dział prasowy TK podał, że "do czasu prawomocnego zakończenia postępowania" nie będzie komentarza do postanowienia SO. (fot.:flicker.com/CC BY-ND 2.0)

• Warszawski sąd odrzucił wnioski prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego o nakazanie w trybie cywilnym "powstrzymania się od wykonywania czynności sędziego TK" trzem sędziom, których Rzepliński nie dopuszcza do orzekania.
• Jednym z pozwanych był prezydent Andrzej Duda.

Wydanie takich nieprawomocnych postanowień przez Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdziła rzeczniczka SO ds. cywilnych sędzia Dorota Trautman.

Sąd odrzucił wnioski, uznając że zachodzi niedopuszczalność drogi sądowej. Sąd wydał te postanowienia 29 i 30 listopada - o czym wtedy nie informowano.

Jak wynika z informacji SO, prezes Rzepliński wniósł o udzielenie przez sąd, w myśl prawa cywilnego, tzw. zabezpieczenia pozwu poprzez nakazanie sędziom wybranym w grudniu ub.r. (Mariuszowi Muszyńskiemu, Henrykowi Ciochowi i Lechowi Morawskiemu) powstrzymania się od orzekania w TK - do czasu prawomocnego zakończenia zapowiadanego pozwu Rzeplińskiego o stwierdzenie nieważności lub ustalenie nieistnienia oświadczenia o złożeniu przez nich ślubowania przed prezydentem RP.

Według sędzi Trautman w każdej z trzech spraw jako pozwanych wskazano prezydenta RP oraz odpowiednio każdego z tych sędziów.

W uzasadnieniu decyzji SO wskazywał m.in., że sąd powszechny nie może rozstrzygać o kwestiach dotyczących zagadnień prawnoustrojowych TK, a także o uprawnieniach członków tego gremium do orzekania w charakterze sędziego Trybunału - podała sędzia Trautman. Według niej SO uznał także, że ani złożenie ślubowania, ani jego przyjęcie nie ma charakteru oświadczeń woli w ujęciu cywilnym, nie wywołuje tym samym skutków o charakterze cywilnoprawnym oraz nie prowadzi do powstania stosunku cywilnoprawnego - a zatem nie ma podstaw do badania ich ważności czy istnienia na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego.

Dział prasowy TK podał, że "do czasu prawomocnego zakończenia postępowania" nie będzie komentarza do postanowienia SO. Według sędzi Trautman, w dwóch sprawach zażalenia już złożono.

Sędzia Muszyński nazwał wniosek Rzeplińskiego "horrendalnym". "U prezydenta składałem ślubowanie jako sędzia konstytucyjny, a Rzepliński potraktował to tak, jakbym od prezydenta kupował rower" - powiedział.

Zgodnie z prawem cywilnym, powód może żądać zabezpieczenia swego powództwa w celu zapewnienia wykonalności przyszłego wyroku sądu - jeśli brak zabezpieczenia mógłby albo uniemożliwić, albo utrudnić osiągnięcie celu danego postępowania cywilnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Gienia 2016-12-12 23:18:00
  Do Sk: oni walczą o bogactwa które nakradli a które teraz mogą stracić przez PiS!!!
 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2016-12-09 12:50:21
  Sąd Okręgowy prawdopodobnie błędnie zakwalifikował wniosek przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego jako problem prawnoustrojowy, gdy problemem jest naruszenie konstytucji przez Andrzeja Dudę w funkcji prezydenta. Nie wybrany do Trybunału Piotr Muszyński porównał to do transakcji w sklepie sprzedaży mu przez zatrudnionego tam Andrzeja Dudę roweru. Porównanie byłoby właściwe, gdyby Andrzej Duda wyniósł rower ze sklepu i sprzedał Piotrowi Muszyńskiemu poza sprzedażą w sklepie. Wówczas byłoby do rozważenia czy Piotr Muszyński wiedział o tym, że transakcja jest bezprawna czy Andrzej Duda wprowadził go w błąd. Druga sytuacja stawia pod znakiem zapytania kwalifikacje Piotra Muszyńskiego jako nie wybranego sędziego Trybunału.
 • pisik! 2016-12-08 22:14:04
  Do Sk: z podatkiem 2,50 zł. czy na czarno robisz?
 • Sk 2016-12-08 19:57:44
  Ostatni bastion neolewctwa i neoliberalizmu walczy jak ,,lew"? ;-)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA