REKLAMA

Sądownictwo, Stanisław Piotrowicz: Celem jest reforma, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom społecznym

  • Autor: PAP/AT
  • 14 listopada 2017 07:07
Sądownictwo, Stanisław Piotrowicz: Celem jest reforma, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom społecznym Szansa na wejście w życie ustaw o SN i KRS 1 stycznia 2018 roku zależy od tego, jak będą wyglądały prace parlamentarne (fot.shutterstock)

Bez reformy KRS i SN nie ma reformy wymiaru sprawiedliwości. Nie będziemy przeprowadzać reformy dla samej reformy - powiedział szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

"Sytuacja już dojrzała do tego, by Sejm na najbliższym posiedzeniu rozpoczął procedowanie nad prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS" - powiedział w "Naszym Dzienniku" szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

Pytany czy jest porozumienie z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie wyboru przez Sejm członków KRS, zaznaczył, że rozmowy między PiS a obozem prezydenckim "sprowadzały się do ustalenia tzw. drugiego kroku, gdyby opozycja stosowała obstrukcję podczas głosowania większością 3/5 głosów".

"Pan prezydent zaproponował ogólny zarys tego artykułu w nawiązaniu do naszych poprawek. I wedle tych rozwiązań opozycja będzie miała możliwość wprowadzenia swoich przedstawicieli do KRS, na czym panu prezydentowi zależy" - powiedział poseł.

Na pytanie, jaka jest szansa na wejście w życie ustaw o SN i KRS 1 stycznia 2018 roku, Piotrowicz odparł, że zależy to od tego, jak będą wyglądały prace parlamentarne, ale przy "dużej mobilizacji jest to możliwe".

Spodziewam się blokowania prac parlamentarnych z jej strony, ale obym się mylił - powiedział Piotrowicz (Stanisław Piotrowicz, fot. youtube.com)

W jego ocenie jednak "w nastawieniu opozycji nic się nie zmieniło" i - jak mówił - obawia się, że "będzie robiła wszystko, aby nic się nie zmieniło". "Dlatego spodziewam się blokowania prac parlamentarnych z jej strony, ale obym się mylił" - dodał Piotrowicz.

Szef komisji sprawiedliwości wskazał, że bez reformy KRS i SN "nie ma reformy wymiaru sprawiedliwości". "Na pewno nie będziemy przeprowadzać reformy dla samej reformy. Naszym celem jest taka reforma, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom społecznym" - podkreślił.

"Opozycja co prawda podnosi, że zmiany w KRS i SN nie spowodują poprawy w pracy sądów powszechnych, nie przyczynią się do przyspieszenia postępowań, podniesienia jakości orzecznictwa, więc nie będą realizacją tego, na czym obywatelom najbardziej zależy, ale nie ma racji. Chciałbym uspokoić opozycję: to jest dopiero pierwszy etap reformy, ale bez niego nie ma na pewno sensu podejmowanie dalszych działań. Na dalsze kroki przyjdzie czas" - powiedział Piotrowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-11-14 12:47:49
    Szczególnie jak pomoże Mucha i inne posłanki, (na życzenie) z innych partii. Panie Piotrowicz, nich mi Pana kolega odda moje pieniądze, które dostał na poczet sprawy a która nie doszła do skutku. Złodziej i adwokat Wojciech K. z GLIWIC....następnym razem napiszę pełne nazwisko ! Ale dla takiego prokuratora jak Pan to żadna trudność odnależć złodzieja prawnika ! Może się pan wykaże.....



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA