REKLAMA

Samoloty VIP. Kownacki przekazał, że odrzucono dwie oferty

  • Autor: GP
  • 09 marca 2017 12:44
Samoloty VIP. Kownacki przekazał, że odrzucono dwie oferty Wiceszef MON podzielił się szczegółami decyzji o przetargu na samoloty dla VIPów. Oferty odrzucono. (fot. pixabay.com)

• Wiceminister w MON Bartosz Kownacki poinformował w czwartek (9 marca), że odrzucono dotychczasowe oferty na samoloty dla najważniejszych osób w państwie.
• Kownacki przytoczył liczby. Glomex i Boeing złożyły w postępowaniu przetargowym oferty za odpowiednio 2,66 mld zł i 3,4 mld zł.
• Rząd chce kupić samoloty, bo od 2010 roku, od katastrofy smoleńskiej, latano czarterowanymi maszynami LOT.

Bartłomiej Kownacki, wiceminister w Ministerstwie Obrony Narodowej (MON), w czwartek (9 marca) przekazał pewne szczegóły dotyczące przygotowanego przetargu na samoloty dla najważniejszych osób w państwie. Ostatnie, lutowe zapowiedzi z MON, sugerowały przekazanie stronie polskiej statków powietrznych w czerwcu.

W świetle informacji Kownackiego pojawia się pytanie, czy ten termin nadal jest możliwy.

- W dniu 8 marca 2017 r., do IU wpłynęły dwie oferty na dostawę samolotów „średnich” do przewozu najważniejszych osób w państwie. Oferty złożyli: Glomex (2,66 mld PLN) i Boeing (3,4 mld PLN), po dokonaniu oceny złożonych ofert, obie podlegają odrzuceniu - pisał na Twitterze Kownacki. - Oferty zostały odrzucone ze względu na błędy formalno-prawne i ich wartość. Rada Ministrów przeznaczyła 1,7 mld PLN.

Firmy wymienione we wpisach wiceszefa MON to, oczywiście amerykański potentat samolotowy Boeing i powiązany z Lufthansą Glomex.

Sytuacja polskich samolotów ogniskuje opinię publiczną od tragicznego roku 2010 gdy 10 kwietnia rozbił się rządowy TU-154M. W wyniku badania tej katastrofy rozwiązano specjalny pułk lotnictwa, który woził delegacje państwowe, polscy oficjele latali albo rejsowymi samolotami, albo statkami powietrznymi czarterowanymi od LOT.

Problem samolotów cywilnych był taki, że nie mogły latać np. w strefach konfliktów zbrojnych, na co pozwalały rządowe Jaki i TU-154M - były to bowiem pojazdy wojskowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA