REKLAMA

Sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu musi zostać wymieniony

  • Autor: PAP/JS
  • 15 listopada 2016 18:12
Sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu musi zostać wymieniony Grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. (fot. mat. MSWiA).

Sarkofag pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu musi zostać wymieniony – powiedział proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Podczas przeprowadzonej w nocy z poniedziałku na wtorek ekshumacji związanej z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej, konieczne było mechaniczne rozcięcie jednego z boków sarkofagu.

Z ekspertyzy rzeczoznawców uzyskanej przez parafię wynika, że po takiej interwencji płyty kamienne nie nadają się do ponownego użycia i zamknięcia sarkofagu. "Projekt nie przewidywał wielokrotnego otwierania sarkofagu, stąd brak konstrukcji umożliwiającej demontaż i ponowny montaż jego płyt" - powiedział ks. Sochacki.

Nowy sarkofag ma być wykonany w ekspresowym tempie, przed planowanym wstępnie na piątek ponownym pochówkiem Lecha i Marii Kaczyńskich. Jak powiedział proboszcz konstrukcja sarkofagu i kamień, z którego został on zrobiony będą wymienione, nie zmieni się jego położenia w krypcie.

"Uzyskaliśmy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na te zmiany. Mamy potwierdzenie wykonawcy, że jest w stanie zrobić to do piątku. Mamy też zgodę rodziny pary prezydenckiej" - podkreślił proboszcz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA