REKLAMA

Schetyna: będzie projekt rezolucji europarlamentu ws. sytuacji w Polsce

  • Autor: PAP/AS
  • 12 marca 2016 15:58
Schetyna: będzie projekt rezolucji europarlamentu ws. sytuacji w Polsce „Jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej, w Brukseli czujemy się jak u siebie, to jest też nasz dom i tam będziemy informować o tym, co dzieje się w Polsce (fot. Twitter)

Europosłowie PO przygotują i złożą w Parlamencie Europejskim projekt rezolucji nt. sytuacji w Polsce – to ustalenie sobotniego posiedzenia zarządu Platformy. Poinformował o nim na sobotniej konferencji prasowej szef PO Grzegorz Schetyna.

„Jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej, w Brukseli czujemy się jak u siebie, to jest też nasz dom i tam będziemy informować o tym, co dzieje się w Polsce. To jest też kwestia rezolucji, którą będziemy chcieli, żeby przyjął Parlament Europejski” – podkreślił lider PO. Jak dodał, w czwartek jedzie do Brukseli, gdzie ma zamiar rozmawiać na ten temat z deputowanymi z innych krajów.

Europoseł PO Janusz Lewandowski powiedział, że rezolucja PE nt. Polski ma pokazać „panoramiczny obraz nadużycia władzy w Polsce”. Ma nie odnosić się tylko zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ale również w mediach publicznych i prokuraturze.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

W środę z kolei Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Rzecznik rządu Rafał Bochenek podtrzymał w sobotę stanowisko premier Beaty Szydło, że podległe jej Rządowe Centrum Legislacji nie opublikuje w Dzienniku Ustaw orzeczenia TK. Poinformował, że stanowisko Komisji Weneckiej zostanie przekazane do marszałka Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Chełm 2016-03-12 17:52:22
    Mogą składać skargi na Polskę mają takie prawo, nic nie wskórają, oby KE zastosowało sankcje wobec Polski muszą zgodzić się wszystkie państwa członkowskie, Jarosław Kaczyński was przechytrzył sprzedawczyki kraju-Węgry będą głosowały przeciw!!! Ha!ha!ha!
  • lubin 2016-03-12 16:10:04
    Zdrajca własnej Ojczyzny , w Brukseli też jest jego dom , a może ten sprzedawczyk jest płatnym agentem służb wywiadowczych europejskich , wiem ten populista ma własne domy w Europie , tak dorobił się przez 8 lat , to niech spada do Tuska , jak mu źle w Polsce , tam przynajmniej nauczy się języka europejskiego , a tutaj leniuchuje i błaznuje.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA