REKLAMA

Schetyna: Jarosław Kaczyński nie jest prezydentem, ani królem. Nie pozwolimy by politycy wybierali sędziów

 • Autor: PAP/AT
 • 05 października 2017 10:24
Schetyna: Jarosław Kaczyński nie jest prezydentem, ani królem. Nie pozwolimy by politycy wybierali sędziów Nie pozwolimy na to, żeby politycy wybierali sędziów Sądu Najwyższego - powiedział lider PO (Grzegorz Schetyna, fot.PO/twitter.com)

Politycy PiS to ostatni ludzie, którzy powinni reformować cokolwiek, a szczególnie wymiar sądowniczy. Trzeba dać szansę środowisku, żeby podjęło decyzję, żeby samo to zrobiło - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

• Schetyna uważa, że przyszły tydzień będzie sprawdzianem dla polskiej demokracji - czy nadal będziemy państwem praworządnym, czy nie.

• Będzie to zależało od postawy prezydenta przy projektach nowych ustaw o KRS i SN - ocenił.

• Politycy nie powinni dominować nad Krajową Rada Sądownictwa, bo ona ma wpływ na całą reformę sądownictwa - zaznaczył.

• Nie pozwolimy na to, żeby politycy wybierali sędziów Sądu Najwyższego - dodał.

Schetyna, który był gościem porannej rozmowy w TVP1 powiedział, że przyszły tydzień - w którym zbiera się Sejm - "będzie bardzo ważny dla polskiej demokracji, dla Polski następnych lat".

"To będzie sprawdzian tego, czy będziemy państwem praworządnym, państwem demokracji parlamentarnej, czy jednak dochodzi do zmiany - do złamania tego trójpodziału władzy, do złamania zasad demokracji i że akceptuje to prezydent" - stwierdził.

W jego ocenie prezydent Andrzej Duda ma bardzo ważna rolę do spełnienia - stać na straży konstytucji, być głową państwa i być arbitrem w sporze dotyczącym nowego kształtu ustaw zmieniających sądownictwo.

Pytany o swoje nadzieje przed piątkowym spotkaniem prezydenta Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w sprawie prezydenckich projektów ustaw dot. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa odparł, że w jego ocenie jest to pytanie o prezydenta - "czy jest w stanie budować swoją podmiotową pozycję, czy wrócić do sekretariatu, jak w znanym serialu".

Czytaj też: Zostanie zawarty "deal"? PiS bierze sądy, prezydent bierze politykę zagraniczną

Szef PO powiedział, że jest zwolennikiem rozwiązania, by w KRS nadal byli sędziowie, z różnego poziomu, "reprezentujący różnego rodzaju doświadczenia". "Polityków jest kilku i wystarczy. Nie powinni dominować nad Krajową Rada Sądownictwa, bo ona ma wpływ na całą reformę sądownictwa. Nie pozwolimy na to, żeby politycy wybierali sędziów Sądu Najwyższego" - podkreślił.

Na uwagę prowadzącego, że we Francji wybiera ich prezydent, Schetyna odparł, że gdzie indziej robi to król, ale "Jarosław Kaczyński ani nie jest prezydentem, ani królem i nie pozwolimy na to, żeby politycy PiS wybierali sędziów". "Sąd Najwyższy będzie gwarantował wiarygodność i legalność każdych wyborów w Polsce. Dla nas, jako opozycji, to jest absolutnie kluczowe" - mówił.

Pytany, czy potrzebne jest "przewietrzenie" sądownictwa odpowiedział: "reforma sądownictwa - tak - nie ma co do tego złudzeń". Jako jego obecne mankamenty wymienił przewlekłość postępowań, słabą dostępność obywatela do sądów i brak ich przyjazności dla obywateli.

Jednak według szefa PO, politycy PiS "to są ostatni ludzie, którzy powinni to robić, reformować cokolwiek, a szczególnie wymiar sądowniczy". Jego zdaniem trzeba dać szansę środowisku, żeby podjęło decyzję, żeby samo to zrobiło.

Według niego zmiany powinny pójść w stronę tego, o czym mówi opozycja - o sędziach pokoju, o tym, żeby w KRS byli sędziowie z różnych poziomów, "bo oni wtedy odmienia spojrzenie na sądownictwo i zreformują sąd".

Schetyna powiedział, że jego odmowa udziału w niedawnym spotkaniu u prezydenta w sprawie zmian w konstytucji była słuszna. "Zapraszanie sms-em na spotkanie za trzy godziny, na którym będziemy mówić, jak będziemy zmieniać konstytucję jest niepoważne" - powiedział.

"Z nikim nie umówię się i nie zgodzę się na łamanie konstytucji. Nawet z prezydentem RP i pan prezydent o tym wie - mam nadzieję, że zostało to wtedy bardzo wyraźnie powiedziane" - podkreślił Schetyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (11 komentarzy)

 • Do Suweren przemówił !!!: 2017-10-07 14:05:45
  Prędzej Kaczyński będzie premierem, niż PO albo .N będzie rządziła.
 • poznaniak 2017-10-07 13:59:25
  Schetyna to śmieszny, żeby nie powiedzieć niebezpieczny człowieczek. Tusk wiedział co robi, kiedy trzymał Schetynę na dystans. Można go przyrównać do tarana, taki rozjuszony byk. Bucha parą, nabiera rozpędu i wali łbem w co ma napis PiS. Przecież to nieudacznik i tak jak prezydent Warszawy, tak i on ciągną PO w przepaść. O wiele lepszy byłby Budka, ten to ma gadane. Budka to by słowami zapędził PiS w kozi róg i zmusił do ogłoszenia ponownych wyborów.
 • :-) 2017-10-06 14:58:06
  Do Mieszko: Jarek to mały zakompleksiony człowiek z wielkim ego i kompletnym oderwaniem od rzeczywistości. Nigdy nie pracował, nie porozmawiał z szarym człowiekiem na ulicy. Każdy jest lepszy od niego, nawet Schetyna.
 • bodek 2017-10-05 20:04:32
  szrek oddaj kase skabinowana na waszej polityce
 • Mieszko 2017-10-05 16:15:04
  Do EuPi: Do pięt Jarkowi nie dorastasz
 • Mieszko 2017-10-05 16:08:34
  Nie jest prezydentem ani królem jest czymś więcej Panie Schetyna
 • EuPi 2017-10-05 15:45:37
  Do Suweren przemówił !!!: Będzie, bo planuje zdetronizowac Boga!
 • EuPi 2017-10-05 15:38:05
  Panie Schetyna, oni wcale się pana nie pytają, a Kaczyński to największy manipulator - prestigitator w dziejach historii polskiej, zazwyczaj źle kończący w finale.
 • mzakrzewski 2017-10-05 15:00:56
  J. Kaczyński jest szefem partii rządzącej, skutecznie kupuje elektorat na kolejne wybory. G. Schetyna and co. nie ma żadnego pomysłu na przekonanie elektoratu do PO, o sobie nie mówiąc. To jest totalne smęcenie świadczące o uwiądzie intelektualnym opozycji. Oni, jeszcze nie rozumieją co się wokół dzieje. Krytykowanie PiS bez konkretów nie odsunie tej partii od władzy. Opozycja w dziecinny sposób łapie się na zastępcze pomysły, które podsuwa jej PiS. Gorąca dyskusja wokół KRS i pochodnych jest przede wszystkim kanalizowaniem uwagi obywateli i mediów. Ma mniejszą rangę, niż się ją przedstawia.
 • lenie po śmierdzące 2017-10-05 13:53:11
  Oj Grzesiek, Grzesiek.. każdy rozgarnięty gimnazjalista o tym wie więc nie mówisz zwoływać konferencji żeby nas zamęczać takimi frazesami. Weź ty swoich ludzi i zagoń ich do roboty bo do cholery za coś te pieniądze z budżetu bierzecie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA