REKLAMA

Schetyna: prezes PiS śni o swej własnej potędze, a nie o potędze Polski

  • Autor: pt/pap
  • 02 lipca 2016 13:46
Schetyna: prezes PiS śni o swej własnej potędze, a nie o potędze Polski Grzegorz Schetyna (fot.:acebook.com/PlatformaObywatelska)

Polska jest bezpieczna w zjednoczonej Europie; nie chcę straszyć, że bezpieczeństwo jest zagrożone, ale ono wymaga szukania stabilnych partnerów, tych, którzy będą chcieli nas słuchać - mówił w sobotę na konwencji swej partii lider PO Grzegorz Schetyna.

"Pokój w Unii Europejskiej, wewnątrz naszych granic, to coś oczywistego, wojna jest za granicą i ci, którzy podważają istotę Unii Europejskiej powinni o tym pamiętać" - podkreślił. "Nie chcę straszyć i mówić, że Polska nie jest bezpieczna, UE nie jest bezpieczna, że bezpieczeństwo jest zagrożone, ale ono wymaga wielkiej pracy i wielkiego zaangażowania, szukania partnerów, stabilnych, tych, którzy będą chcieli nas słuchać" - dodał Schetyna.

Mówił też, że "podzielonym narodem łatwiej się rządzi, a podzieloną Unią łatwo pogardzać". "I jest jeden mistrz podziału w Polsce, ale ma wielu zdolnych uczniów, bo to przecież nikt inny jak eurodeputowani, czy posłowie PiS mówili o szmacie mówiąc o fladze Unii Europejskiej. To nie było tak dawno. Cieszyli się z tego, cieszyli się z Brexitu i z tego, że Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską" - powiedział szef PO. Według niego należy wyciągnąć z tego wnioski, bo "to jest wielkie zagrożenie dla naszej przyszłości, dla bezpiecznej Polski w UE".

"Dzisiaj słyszymy, że Unia Europejska jest przeciwnikiem, jest wrogiem, że chcemy z nią walczyć, że instytucje europejskie coś nam zabierają, przecież nie tak dawno słyszeliśmy, że wczoraj była Moskwa, a dzisiaj jest Bruksela. To jest język nienawiści, nie będzie na to zgody z naszej strony, nie pozwolimy na to" - mówił Schetyna.

Polska naszych marzeń, otwarta dla wszystkich

Według niego od 1989 r. budowana była Polska naszych marzeń, otwarta dla wszystkich. "Po tych dziesięcioleciach upokorzeń chcieliśmy Polski, która zagwarantuje Polakom godność, tak żeby obywatel był podmiotem, a nie przedmiotem działalności państwa. Większość z nas to ludzie wierzący, ale nie chcieliśmy nic nikomu narzucać, narzucać wizji moralności. Odwrotnie, za Janem Pawłem II mówiliśmy i powtarzaliśmy, że przesłaniem chrześcijaństwa jest miłosierdzie i tolerancja. Gdzie one są dzisiaj?" - pytał.

Według Schetyny te wartości z polskiej polityki zostały skutecznie wyprowadzone przez PiS.

"Dzisiaj niektórzy śnią o potędze, śnią w samotności. Ten sen o potędze, który jest śniony na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, jest snem o potędze Jarosława Kaczyńskiego, nie o potędze Polski, ale o potędze jednej osoby, jednej partii, która chce dominować i narzucać swoją wolę. Nie pozwolimy na to" - powiedział Schetyna.

Podkreślił, że Polska musi być silna gospodarczo i politycznie, i musi mieć stabilnych, silnych partnerów, musi mieć wpływ na politykę europejską.

Pozycja Polski w Europie

Według Schetyny w tym kierunku działały rządy PO-PSL pod przewodnictwem Donalda Tuska, a potem Ewy Kopacz. "Robiliśmy to wszyscy, bo wierzyliśmy, że nie ma ważniejszej rzeczy niż pozycja Polski w Europie i jej wpływ na politykę europejską" - dodał.

Jak podkreślił, dzisiaj to nie Niemcy czy Francja są wrogami Polski i całej Unii Europejskiej, ale ksenofobia, nacjonalizm i nienawiść. "To są prawdziwi wrogowie, dlatego przypominamy, że UE to nie jest front, na którym trzeba walczyć, ale to wspólnota, szansa, instytucja, którą chcemy razem budować"- mówił Schetyna.

"Dzisiaj nasi oponenci mówią: po co nam UE, jesteśmy w NATO, to wystarczy. To błąd. NATO nie wystarczy do utrzymania polskiego bezpieczeństwa. Mówimy to z pełną odpowiedzialnością jako politycy, którzy przygotowywali szczyt NATO, który odbędzie się za kilka dni w Warszawie" - powiedział Schetyna.

Według lidera PO siła NATO wynika z "dobrej, lojalnej, solidarnej współpracy między krajami UE". "To jest klucz do sukcesu NATO i to będziemy robić dalej" - podkreślił Schetyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • martin 2016-07-03 15:51:31
    Skąd może wiedzieć Schetyna o czym śni p. Kaczyński ??? Niech opowie o czym on śni , ale tacy osobnicy przesiąknięci nienawiścią jak Schetyna nie snia tylko knują jakie oszczerstwa kłamstwa i fałsz następnego dnia opowiadać o PiSie i p. Kaczyńskim .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA