REKLAMA

Schetyna: wznowienie postępowania ws. prezesa TK to zamach na praworządność

 • Autor: PAP/AS
 • 02 kwietnia 2016 21:53
Schetyna: wznowienie postępowania ws. prezesa TK to zamach na praworządność Według Schetyny czynności sprawdzające w sprawie urzędującego prezesa sądu konstytucyjnego to „absolutny zamach na praworządność” (fot. Grzegorz Schetyna)

Wznowienie przez prokuraturę postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego to „absolutny zamach na praworządność” - uważa przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

„Mówiliśmy, że Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny będzie wykorzystywał to miejsce i tę funkcję do politycznej zemsty, że to jest możliwe. Bardzo szybko przekonaliśmy się, bo ta konsekwencja zdarzeń jest bardzo symboliczna – prokurator nie wszczyna postępowania (...), a następnego dnia jest zmiana prokuratora i zmiana decyzji. O czym to świadczy? To świadczy o politycznym wpływie” - powiedział szef PO w sobotę w Częstochowie.

Według Schetyny czynności sprawdzające w sprawie urzędującego prezesa sądu konstytucyjnego to „absolutny zamach na praworządność” i sytuacja, która nie byłaby możliwa w innym kraju Unii Europejskiej lub Stanach Zjednoczonych. „Jeżeli ktoś dopuszcza się takiej sytuacji lub toleruje jako osoba za to odpowiedzialna to coś niesłychanego i szkodzącego polskiemu wizerunkowi” - dodał Schetyna.

W piątek PO podała, że chce by szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował Sejm, na jakiej podstawie stołeczna prokuratura wznowiła postępowanie ws. przekroczenia uprawnień przez prezesa TK. Wcześniejsza decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa była przedwczesna - twierdzi prokuratura.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański powiedział w piątek PAP, że 16 marca prokuratura wznowiła postępowanie sprawdzające, którego celem jest zbadanie, czy zachodzi podejrzenie przestępstwa przekroczenia uprawnień przez prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego przez wyznaczenie do sprawy składu sędziowskiego niezgodnego z przepisami. Tej treści zawiadomienia od osób fizycznych wpływały do prokuratury, która 15 marca po tygodniowym postępowaniu sprawdzającym odmówiła wszczęcia śledztwa uznając, że nie ma podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Według Dziekańskiego, o uchyleniu decyzji odmownej postanowił szef Prokuratury Okręgowej w Warszawie Paweł Wilkoszewski – uznał, że decyzja o odmowie jest przedwczesna, bo należy jeszcze zgromadzić dodatkową dokumentację w tej sprawie. Jak podkreślił, nowa ustawa o prokuraturze nie zmieniła nic w możliwościach i uprawnieniach szefa prokuratury okręgowej co do zmiany postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa. Również pod rządami starej ustawy taka decyzja w tym samym trybie mogła być uchylona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • małpka 2016-04-04 08:51:08
  Do Gatusz: sprzedawczyk , największy szkodnik dla Polski , śmie bronić sędziego skompromitowanego , nie masz człowieku za grosz sumienia , pokory i znajomości prawa , wobec każdego można złożyć wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie domniewanego popełnienia przestępstwa według kk , ale nasz król i władca nie zna prawa polskiego , on woli prawo Tuska i Kopacz , zamykanie spraw korupcyjnych pod dywan , jego nie obowiązuje prawo , on jest elitą uprzywilejowaną i jego kolesie , skończyły się lata 2008-2015 , czas wreszcie zejść na ziemię i żyć jak przeciętny Polak. Zrób porządki w tej swojej platformie wiertniczej , bo nawet w twoich szeregach jesteś znienawidzonym i wyjącym jadem i nienawiścią człowiekiem , już niedługo mądrzejsi od ciebie z twoich szeregów z platformy wiertniczej wydobędą ropę i ty popłyniesz z nią do krainy białych niedźwiedzi , ale będzie oczyszczony i piękny kraj bez największego owada i jadowitego węża w Polsce.
 • tantus 2016-04-04 08:17:01
  @Gatusz: art. 196 Konstytucji: "Sędzia Trybunału Konstytucyjnego nie może być, bez uprzedniej zgody Trybunału Konstytucyjnego, pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności. Sędzia nie może być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania."
 • Gatusz 2016-04-04 05:36:42
  Grzesiu ale wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Ty też.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA